Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Kripto Madencilik Pazarında ABD’den Sonra İkinci Sırada

Bitriver tarafından yapılan son araştırma, Rusya’nın küresel kripto madenciliği pazarındaki payının arttığını ortaya koydu.
Rusya, Kripto Madencilik Pazarında ABD’den Sonra İkinci Sırada
HABER GİRİŞ

Rusya’nın en büyük Bitcoin madenciliği sağlayıcısı Bitriver’dan derlenen veriler, ülkenin madencilik pazarındaki payının büyük bir atılım yaptığını gösteriyor. Yerel medya organı Kommersant’ta yer alan habere göre Rusya bu yıl dünyanın en büyük ikinci kripto para madenciliği ülkesi haline geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, 3-4 gigawatt madencilik kapasitesiyle açık ara dünyanın en büyük kripto madencisi olmaya devam ederken, Rusya’nın üretim kapasitesi Ocak-Mart ayları içerisinde 1 gigawatt’a ulaştı.

Pazar payındaki artış Rusya için bir ilk olurken, ülke Kazakistan’ı geride bırakmış oldu. Kazakistan geçen yıl kripto madencilik faaliyetlerine bazı kısıtlamalar getirmişti. Ülke kısıtlamaların ardından madencilik pazar payında dokuzuncu sıraya kadar geriledi.

Daha önce kripto para madenciliğini yasaklayan Çin ise ilk 10’da bile yer almadı. Çin, 2021 yılında kripto para madenciliğini yasaklamadan önce bu pazarda lider konumdaydı. Sonraki süreçte madenciler ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkelere taşınmaya başlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kripto para birimlerini yasallaştıran ancak mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılmasını yasaklayan dijital finansal varlıklara ilişkin 2020 yasası da dahil olmak üzere, kripto para birimleri üzerindeki kısıtlayıcı yasalar nedeniyle Bitcoin kullanımı sınırlı seviyede.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın soğuk iklimi ve ucuz elektrik sunan çeşitli bölgeleri nedeniyle madencilik faaliyetlerinin artması bekleniyor. Aynı zamanda, Rus madencileri için dış politika riskleri artıyor. Uzmanlar Rus şirketlerine yönelik yaptırımların bankalara, borsalara, havuzlara ve ülkedeki madencilerle çalışan diğer yabancı katılımcılara yönelik ikincil yaptırımların artabileceği uyarısında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.