Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel PC Pazarındaki Düşüş Sonrası Maaş Kesintisine Gitti

Teknoloji devi beklentilerin altında bilanço açıklamasının ardından, çalışan ve yönetici maaşlarında kesintiye gitti. Ayrıntılar haberde...
Intel PC Pazarındaki Düşüş Sonrası Maaş Kesintisine Gitti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, yaşanan pazar payı kaybı nedeniyle beklenenden düşük bir satış tahmini yayınlamasından bir hafta sonra çalışan ve yönetici maaşlarında geniş kesintiler yaptığını söyledi.

Şirkete yakın bir kaynak, indirimlerin orta düzey çalışanlar için taban ücretin yüzde 5’i, İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger için yüzde 25’e kadar değişeceğini ve saatlik işgücünün ücretinin kesilmeyeceğini belirtti.

Intel sözcüsü Addy Burr yaptığı açıklamada, değişikliklerin yönetici nüfusunu daha önemli ölçüde etkilemek için tasarlandığını, yatırımları ve genel iş gücünü desteklemeye yardımcı olacağını söyledi.

Intel geçen hafta, pandemi sırasında birkaç yıllık büyümenin ardından PC pazarının daraldığını ve kar marjlarının düştüğünü bildirdi. Bu bildirim sonrası hisselerde yüzde 10’u aşan düşüşler görülmüştü.

Intel’in maaş kesintilerini bilen bir yetkili, orta kademe çalışanlar için yüzde 5’lik kesintilere ek olarak, başkan yardımcısı seviyesindeki çalışanlar için yüzde 10’luk ve şirketin CEO dışındaki üst düzey yöneticileri için yüzde 15’lik kesintiler alacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin ayrıca 401(k) eşleştirme programını yüzde 5’ten yüzde 2,5’e düşürdüğünü ve liyakat artışları ile üç aylık performans ikramiyelerini askıya aldığını söyledi.

Yetkili, Intel’in genel finansal performansına dayalı yıllık performans primlerinin devam edeceğini, ancak şirketin rakiplerine karşı zemin kaybetmesi nedeniyle son yıllarda bu primlerin daha küçük olduğunu da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.