Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resesyon Korkusu Artıyor! PayPal da İşten Çıkarma Kararı Aldı

Resesyonun ayak sesleri giderek artarken, dünya devi isimler maliyet yapısını güçlendirmek için çalışan sayısını azaltıyor. İşten çıkarma furyasına PayPal da eklendi.
Resesyon Korkusu Artıyor! PayPal da İşten Çıkarma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm dünya yüksek enflasyon ve zayıf ekonomik verilerle mücadele ederken, merkez bankalarının aldığı faiz artırımı kararlarının ekonomiyi durgunluğa götüreceği endişesi şirketleri alarma geçirdi. Özellikle ABD’lik teknoloji şirketleri, son aylarda çalışan sayısını azaltarak maliyetini güçlendirme adına radikal kararlar alıyor.

İşten çıkarma dalgası giderek büyürken, bu kervana şimdi de online ödeme sistem Paypal katıldı. Şirket çalışanlarının yüzde 7’sine denk gelen 2000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

PayPal’ın Başkan ve CEO’su Dan Schulman, Salı günü yaptığı açıklamada zorlu makroekonomik ortamı ele almaya, kaynakları temel önceliklere odaklayarak maliyet yapısını doğru bir şekilde ayarlamaya çalıştıklarını ve yapacak çok iş olduğunu söyledi.

Schulman Sürecin Zorluklarına Değindi

Şirketin aldığı bu kararlar kapsamında yaşanacak sürecin zor olacağını söyleyen Schulman, özellikle işten ayrılan meslektaşları ve içeride kalan arkadaşları arasındaki duruma dikkat çekti.

Açıklamasında, “Küresel platformumuzun benzersiz ölçeğinden, temel yeteneklerimizi güçlendirmek için yaptığımız stratejik yatırımlardan ve müşterilerimizin güven ve sadakatinden yararlanarak bu zorluğun üstesinden birlikte geleceğiz.” ifadesine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Küresel ekonominin resesyona gireceği korkusu ve enflasyonun bu yıl da temel sorun olmaya devam edeceği kaygısı, şirketlerin çalışan sayısını azaltma gibi zorunlu kararlar almasına yol açıyor.

Daha önce Google, Facebook, Amazon, Spotify, Microsoft, Philips ve daha birçok şirket işten çıkarma planını duyurmuştu. Bunlar arasında en fazla işten çıkarma kararı 18 binle Amazon’dan gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.