Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel Hisseleri Olumsuz Bilanço ile Yüzde 10’dan Fazla Düştü

Teknoloji devi üç aylık ve tüm yıl için kasvetli sonuçlar bildirmesinin ardından hisselerinde büyük düşüş yaşadı. Ayrıntılar geliyor…
Intel Hisseleri Olumsuz Bilanço ile Yüzde 10’dan Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

ABD’li teknoloji şirketi Intel, üç aylık ve tam yıllık sonuçlarının beklentilerin altında olduğunu bildirmesinin ardından, hisse senedi piyasasında yüzde 10’dan fazla düşüş yaşadı. Yonga üreticisinin , yıllık bazda yüzde 32 gelir düşüşü ve 2022′nin dördüncü çeyreği için 664 milyon dolar net zararla üç aylık rakamları hem analistleri hem de yatırımcıları şaşırttı.

Intel’in çip fazlalığı ve marjını zorlayan fabrikalara yönelik zayıflayan talebi içeren sorunlarının, şirketin önümüzdeki çeyrekte hisse başına 15 sentlik düzeltilmiş net zarara yönelmesiyle yakın zamanda azalması mümkün görünmüyor. Analistler bilanço açıklamasının ardından Intel için fiyat hedeflerini aşağı yönde revize etti.

Intel hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Rosenblatt analisti Hans Mosesmann, Intel’in tarihi çöküşünü hiçbir kelimenin açıklayamayacağını belirterek, satış notunu korudu ve fiyat hedefini 20 dolardan 17 dolara düşürdü.

Bu, 2021′de 54 yıllık çip şirketinde en üst sıralarda yer alan Intel CEO’su Pat Gelsinger için önemli bir sınav. Yavaşlayan PC pazarı Intel’in marjlarını zorlarken, şirketin kontrolü dışındaki faktörler hem envanter hem de üretim sorunlarına katkıda bulundu.

Gelsinger analistlere, “Bu dinamiğin tersine döneceğini bilsek de, ne zaman zor olacağını tahmin etmek zor.” açıklamasında bulundu. Şirket hisseleri geride kalan bir yılın en yüksek seviyesinden yüzde 40’ın üzerinde düşüş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Hisselerdeki düşüş, geçen yıl boyunca yüksek enflasyon ve sıkı faiz politikasının gölgesi altında gerçekleşti. Bu durum şirketlerin yıllık gelir bildirimlerine de olumsuz bir şekilde yansıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.