Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı ile Beklentileri Boşa Çıkardı

İngiltere Merkez Bankası piyasa beklentilerinin aksine faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Detaylar haberde…
İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı ile Beklentileri Boşa Çıkardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Eylül ayı toplantısında faiz kararını açıkladı. Banka beklentilerin aksine faiz oranlarında değişiklik yapmadı ve yüzde 5,25 seviyesinde bıraktı. Beklenti 25 baz puanlık artış ile faiz oranlarının yüzde 5,50 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi. Faiz kararı sonrası sterlinin dolar karşısındaki değerini gösteren GBP/USD yüzde 0,6’ya yakı kayıp yaşadı.

BoE’nin son kararı, İngiltere’de dün açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor. Ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 6,7 ile beklentilerin altında kaldı. Banka, yaptığı açıklamada, “Daha sıkı para politikasının işgücü piyasası ve daha genel olarak reel ekonomideki ivme üzerinde bazı etkileri olduğuna dair artan işaretler var” ifadelerini kullandı.

İş gücü piyasası koşullarının sıkılığı, ücret artışı ve hizmet fiyatları enflasyonunun davranışı da dahil olmak üzere ekonominin tamamındaki kalıcı enflasyonist baskıların ve dayanıklılığın göstergelerini yakından izleneceği belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonu düşürmek ile ekonomiyi resesyona sokmak arasında dar bir yolda yürüyor. İngiltere’nin GSYH’si Temmuz ayında yüzde 0,5 oranında küçülürken, bazı İngiliz şirketleri Salı günü kar uyarıları yayınladı.

İngiltere Merkez Bankası, Temmuz-Eylül dönemindeki ekonomik büyüme tahminini Ağustos’taki yüzde 0,4’lük tahminden yüzde 0,1’e düşürdü ve konut piyasasındaki zayıflığın açık işaretlerini kaydetti. BoE, yılın geri kalanındaki büyümenin muhtemelen önceki tahminlerden daha zayıf olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası için büyük bir endişe kaynağı olan işçi maaşlarındaki rekor artışın iş gücü piyasasındaki diğer önlemlerle desteklenmediğini belirten rapor, BoE’nin politika yapıcılarının büyümenin yakında yavaşlamasını beklediğini öne sürdü.

Petrol fiyatlarından gelen yenilenen yukarı yönlü baskıya rağmen, düşük yıllık enerji enflasyonunun bir yansıması olarak enflasyonun yakın vadede önemli ölçüde daha da düşmesinin beklendiği belirtildi.

BoE, ihtiyaç duyulması halinde borçlanma maliyetlerini yeniden artırmaya hazır olduğu mesajını yineledi. İngiltere’deki faizleri sabit bırakma kararı, dün FED’in atmış olduğu aynı adımı takip ediyor. Federal Rezerv beklentilerle paralel hareket ederek faiz oranlarını sabit bıraktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.