Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Temmuz’daki Daralması ile Beklentiyi Aştı

İngiltere’de artan faiz ve yüksek enflasyon ortamında, ekonomi daralmaya devam ediyor. Detaylar haberde…
İngiltere Ekonomisi Temmuz’daki Daralması ile Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından İngiltere’nin Temmuz ayına ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklandı. İngiltere ekonomisi, hastane ve okullardaki grevlerin yanı sıra olağandışı yağışlı havanın üretim üzerinde baskı yaratmasının ardından Temmuz ayında beklenmedik derecede keskin bir oranda daraldı.

Son veri ekonomik görünümle ilgili endişeleri artırma potansiyeli taşıyor. Ülkede ekonomi Temmuz’da Haziran ayına kıyasla yüzde 0,5 oranında daraldı. Ekonomistlerin daralma beklentisi yüzde 0,2 seviyesindeydi.

Üretim Haziran ayında yüzde 0,5 arttı ve ekonomi Temmuz sonuna kadar geçen üç ayda yüzde 0,2 büyüdü. Veriler, Britanya ekonomisinin, İngiltere Merkez Bankası’nın Eylül ayındaki faiz toplantısı öncesinde beklediğinden daha fazla zayıfladığına dair işaretlerin altını çizdi. Son rapor dün açıklanan işsizlik rakamlarını takip ediyor. İngiltere’de işsizlik Temmuz’da iki yılın zirvesine çıktı.

ONS, hizmet üretimindeki yüzde 0,5’lik düşüşün arkasındaki en büyük etkenin sağlık sektörü olduğunu söyledi ve doktorların artan endüstriyel eylemlerine, bunun da yaklaşık 200.000 randevunun iptal edilmesine yol açtığını belirtti. İngiltere’deki okullarda da grev yaşandı.

Temmuz ayındaki olağandışı yağışlı havanın perakendeciler ve inşaat sektöründeki üretime zarar vererek yüzde 0,5 düşüş kaydettiği bildirildi. İngiltere Merkez Bankası son toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım kararı aldı ve oranları yüzde 5,25 seviyesine taşıdı. Bu BoE’nin 14. faiz artırım kararı oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın