Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de İşsizlik Temmuz’da İki Yılın Zirvesine Tırmandı

İngiltere’de işsizlik artışı beklentilerle paralel gerçekleşirken, Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviye görüldü.
İngiltere’de İşsizlik Temmuz’da İki Yılın Zirvesine Tırmandı
HABER GİRİŞ

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından İngiltere’nin Temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre işsizlik oranı bir ay önceki yüzde 4,2’den Temmuz’da 4,3’e yükseldi. Bu yükseliş işsizlik oranının son iki yılın zirvesine çıktığını gösteriyor.

Veriler, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) önümüzdeki ay bir faiz artırımı daha yapma yolunda ilerlemesine imkan tanıyor. Britanya’nın iş gücü piyasası, güçlü ücret artışına rağmen Temmuz’a kadar olan üç ayda daha fazla soğuma işaretleri gösterdi.

Ücretler hızlı bir şekilde ve enflasyon oranının üzerinde artmaya devam etti ve çoğu yatırımcı bunun BoE’yi 22 Eylül’de faiz oranlarını yeniden artırmaya sevk edeceğini düşünüyor

Birleşik Krallık’ta ikramiyeler hariç ücretler Temmuz ayına kadar olan üç ayda bir yıl öncesine göre yüzde 7,8 arttı. Bu oran, ONS kayıtlarının başladığı 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeyi temsil ediyor ve ekonomistlerin beklentileri ile uyumlu.

İkramiyeler dahil maaş artışı, Temmuz ayına kadar olan üç ay için yüzde 8,2 olan beklentiye kıyasla yüzde 8,5 artışla beklentiyi aştı. Tüketici fiyat enflasyonuna göre ayarlandığında, Mart 2022’den bu yana ilk kez yüzde 0,6 oranında artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Maliye bakanı Jeremy Hunt, ücret artışının yüksek olmaya devam ettiğini belirterek, bunun kamu sektörü çalışanlarına yapılan tek seferlik ödemelerin bir yansıması olduğunu söyledi. Gerçek ücretlerin sürdürülebilir bir şekilde artması için enflasyonu yarıya indirme planına bağlı kalacaklarının mesajını verdi.

İngiltere Merkez Bankası geçen ay gerçekleştirdiği toplantısında 14. kez faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 5’ten, yüzde 5,25 seviyesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın