Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatlarında 2009 Sonrası En Sert Düşüş Görüldü

İngiltere’de konut fiyatları Ağustos ayında da düşüşünü sürdürdü. Son 14 yılın en büyük düşüşü bu ay görüldü. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere’de Konut Fiyatlarında 2009 Sonrası En Sert Düşüş Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mortgage kredi kuruluşu Nationwide, Ağustos ayında İngiltere ev fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 5,3 daha düşük olduğunu bildirdi. Kuruluş yüksek faiz oranlarının alıcılardan gelen talebi azaltması nedeniyle Temmuz 2009’dan bu yana en büyük yıllık düşüşünü kaydettiğini söyledi.

Nationwide’ın rakamlarına göre fiyatlar, Temmuz ayındaki yüzde 0,3’lük düşüşün ardından, yalnızca Ağustos ayında yüzde 0,8 düşerek Mart ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü gösterdi.

Nationwide Başekonomisti Robert Gardner, “Konut piyasasındaki faaliyetlerin pandemi öncesi seviyelerin çok altında seyretmesine neden olan son aylarda borçlanma maliyetlerindeki artışın boyutu göz önüne alındığında, yumuşama şaşırtıcı değil” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Merkez Bankası, Aralık 2021’den bu yana faiz oranlarını 14. kez artırarak yüzde 5,25’e yükseltirken, finans piyasaları bu ay bir faiz artışı daha yapılmasını ve oranın yüzde 5,5’e çıkmasını bekliyor.

Gardner, ipotek onaylarının 2019 seviyelerinin yaklaşık yüzde 20 altında olduğunu ve bu eğilimin devam etmesi muhtemel göründüğünü söyledi. Bununla birlikte Nationwide, işsizliğin yüzde 5’in üzerine çıkmayacağını ve ücretlerin nominal olarak hızla artacağını öngördüğü için konut piyasasında yumuşak iniş beklediğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’de bu hafta açıklanan bir diğer veri ise konut satışları oldu. Ülkede konut satışları Ağustos’ta 2012’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.