Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Konut Satışları 2012’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Emlak şirketi Zoopla tarafından yapılan araştırmaya göre İngiltere’de satılan ev sayısı 2012′den bu yana en düşük yıllık rakama ulaşacak.
İngiltere Konut Satışları 2012’den Bu Yana En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Emlak şirketi Zoopla tarafından yayınlanan konut fiyat endeksine göre bu yıl İngiltere’de satılan ev sayısı 2012′den bu yana en düşük yıllık rakama ulaşacak. Rapor, 2023′te tamamlanacak satışlarda geçen yıla kıyasla tahmini yüzde 21′lik bir düşüş olduğunu ve bu yıl bir milyon işlemin tamamlanmasının beklendiğini gösteriyor.

Aylık rapora göre bu, her hanenin 23 yılda bir taşınmasına denk geliyor. Zoopla, yüksek ipotek oranları ve yaşam maliyeti baskılarının piyasayı olumsuz etkilemesi nedeniyle son dört haftada konut talebinin son beş yılın ortalamasına göre yüzde 34 düştüğünü belirtti.

Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, satışlardaki düşüş, Haziran ayına kadar geçen 12 ayda yüzde 1,7′lik küçük bir artışla konut fiyatlarındaki yükselişin etkisinden kaynaklanıyor. Birleşik Krallık’ta ortalama bir evin maliyeti Haziran ayında 288.000 sterlin oldu. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5.000 sterlin daha fazla, ancak Kasım 2022′deki en son zirvenin 5.000 sterlin altını temsil ediyor.

Zoopla’nın genel müdürü Richard Donnell, ev fiyatlarında küçük bir artış görülmesine rağmen satış rakamlarının en çok yüksek borçlanma maliyetlerinden etkilendiğini söyledi. Mortgage faiz oranları yavaş yavaş düşmeye başladığını ancak 2023′ün ikinci yarısında eve taşınma isteğinin arttığını görmeden önce oranların yüzde 5′in altına düşmesi gerektiğini belirtti.

Zoopla’nın tahminlerine göre peşin satış sayısında geçen yıla göre yüzde 1 civarında düşüş beklenirken, ev alıcıları daha yüksek ipotek oranlarıyla karşı karşıya kaldığından ipotekli satış sayısında yüzde 28 düşüş yaşanabilir.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası, 3 Ağustos’ta art arda 14. kez faiz oranlarını artırdı ve çoğu ipotek kredisi faiz oranının temelini oluşturan rakamı yüzde 5,25 ile 15 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Bir sonraki toplantıda yine 25 baz puanlık faiz artırımı yapılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.