Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Ücret Artışları Rekor Kırarken İşsizlik Beklentiyi Aştı

İngiltere’de açıklanan temel ücret artışı rekor kırarken, işsizlik beklentiyi aştı. Bu veriler sonrası sterlin, dolar karşısında yükseldi.
İngiltere’de Ücret Artışları Rekor Kırarken İşsizlik Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

İngiltere’de temel ücretler son rakamlara göre rekor büyüme oranına ulaşarak yükseldi ve İngiltere Merkez Bankası’nın uzun vadeli enflasyon baskılarına ilişkin endişelerini artırdı. Ulusal İstatistik Ofisi, Ağustos ayı için işsizliğin yüzde 4,2 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 4,0 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Temel kazançlardaki artış, 2001 yılına kadarki rekor verilerin en güçlüsü oldu. Bu, birçok işverenin personeli elde tutmak için artan maaş tekliflerine başvurmasıyla İngiltere’nin yüksek enflasyon oranı için daha fazla itici güç oluşturuyordu .

İkramiyeler dahil yıllık ücret artışı da hızlanarak yüzde 8,2’ye ulaştı ve bu, hükümetin istihdam sübvansiyonlarının verileri bozduğu koronavirüs pandemisi dönemi dışındaki en hızlı büyüme oldu.

Veriler sonrasında sterlin dolar karşısında yüzde hafif yükseliş kaydetti ve 1,27 seviyesinde bulunuyor. Capital Economics ekonomisti Ruth Gregory, ücret verilerinin İngiltere Merkez Bankası’nın yapacak daha çok işi olduğunu gösterdiğini ve Banka’nın oranları Eylül’de 25 baz puan artıracağı yönündeki görüşlerini desteklediğini söyledi.

Piyasalar, BoE’nin kıyaslama oranlarının 2024’ün başlarında şu anki yüzde 5,25 seviyesinden yüzde 6’ya çıkması yüzde 55 olasılık veriyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bu ayın başında, maaş artış oranının merkez bankasının tahminlerinin önemli ölçüde üzerinde olduğunu ancak BoE’nin faiz artırımlarını durdurmaya yaklaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik oranındaki sürpriz artışın yanı sıra, istihdam edilen kişi sayısı 66.000 düştü ve 2021 ortasından bu yana en düşük seviye görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.