Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BoE Başkanı Bailey Faiz Politikasının Geleceğine Dair Konuştu

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz kararının ardından açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
BoE Başkanı Bailey Faiz Politikasının Geleceğine Dair Konuştu
Yorum

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bankanın politika faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükseltmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Bailey faiz politikasında bundan sonra nasıl yol izlenebileceğine dair değerlendirmesini paylaştı.

BoE Başkanı Bailey, oranların gidişatının ne olacağına karar vermediğini ancak enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde hedefe götürebilecek birden fazla yol olabileceğini söyledi.

Faiz oranlarında ulaşılacak zirveyi görmenin bir yolu olmadığını belirten Bailey, “İki hafta sonra yayınlanacak olan Temmuz verilerinde enflasyonun daha da aşağı inmesini bekliyoruz, o noktada bunun yaklaşık yüzde 7’ye ineceğini düşünüyorum. Ekim ayında daha büyük bir düşüş bekliyorum” diye konuştu.

Temel mal enflasyonunun yılın geri kalanında düşmesini beklediklerini ve bunun tahminlerden daha hızlı gerçekleşeceğini gösteren göstergeler olduğunu belirtti.

Bailey: Enflasyonla Mücadele Bitmedi

Enflasyonla mücadelede her şeyin bittiğini söylemek için erken olduğunu vurgulayan Bailey, “Bu yüzden kanıt odaklı kalmalıyız. Daha önce kullandığımız dili kullanmaya devam ettik, yani daha kalıcı bir enflasyona dair daha fazla kanıt elde edersek buna tepki vermemiz gerekecek.” açıklamasında bulundu.

Ev fiyatlarında bir miktar düşüş ve ipotek oranlarında artış görüldüğünü kabul eden Bailey, bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Gıda ve alkolsüz içecekler için fiyatlarının artık zirveye ulaştığını düşündüklerini belirten Bailey, “Gıda fiyatları enflasyonunun bu yılın geri kalanında kademeli olarak düşmesini bekliyoruz. Sanırım beklenenden uzun sürüyor.” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu