Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Sürpriz Büyüme Kaydetti

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde durgunluk beklentisinin aksine büyüme kaydetti. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Sürpriz Büyüme Kaydetti
HABER GİRİŞ

İngiltere’de yüksek enflasyon ve durgunluk korkuları hakimiyetini sürdürürken, ikinci çeyrek büyüme rakamları açıkladı. Ulusal İstatistik Ofisi, İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte hanehalkı tüketimi ve imalat üretiminin artmasıyla yüzde 0,2 büyüme ile beklentileri aştığını bilirdi.

Analistler İngiltere Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırması ve ısrarlı enflasyonun talebi kısıtlamaya başlamasıyla birlikte, ilk çeyrekte yüzde 0,1’lik sürpriz bir büyüme kaydettikten sonra Birleşik Krallık GSYİH’sının ikinci çeyrekte yatay seyretmesini bekliyorlardı.

İngiltere büyüme rakamları
Kaynak: ONS

Ekonomi Haziran’da yüzde 0,5 büyüyerek yüzde 0,2′lik büyüme tahminini aştı. Rakam, Mayıs ayındaki yüzde 0,1 ve Nisan ayındaki yüzde 0,2′lik aylık büyümeyi takip ediyor.

Üretim, ikinci çeyrekte imalatta yüzde 1,6 ve üretimde yüzde 0,7 büyüme ile desteklenirken, hizmetler yüzde 0,1 büyüdü. Ekonomi harcamalar açısından hanehalkı ve devlet tüketiminde güçlü bir büyüme kaydetti. Her ikisi de bu çeyrekte fiyat baskılarıyla karşı karşıya kaldı, ancak bu önceki üç aylık döneme göre azaldı.

Morningstar’ın EMEA baş yatırım sorumlusu Mike Coop, “Rakamlar hala oldukça zayıf, beklediğimiz kadar zayıf değiller” açıklamasını yaptı. Coop, rakamların tahminlerden farklı performans gösteren son büyüme modelini sürdürdüğünü söyledi. İngiltere’nin parasal sıkılaştırma politikalarının etkilerinin geçmesinin zaman alacağını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hunt Ekonomide Durgunluk Beklemiyor

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise son büyüme rakamları ile ilgili, “İngiltere Bankası şu anda durgunluktan kaçınacağımızı tahmin ediyor ve insanların çalışmasına yardım etme ve iş yatırımlarını artırma planımıza sadık kalırsak, IMF uzun vadede Almanya, Fransa ve İtalya’dan daha hızlı büyüyeceğimizi söyledi.” açıklamasını yaptı.

Capital Economics’in Birleşik Krallık baş ekonomist yardımcısı Ruth Gregory, yüksek faiz oranlarının etkisi hissedildiği için danışmanlık şirketinin Birleşik Krallık için yılın ilerleyen zamanlarında hala hafif bir durgunluk öngördüğünü söyledi.

BoE Ağustos ayında oranları çeyrek puan artırarak yüzde 5,25′e yükseltti ve politika yapıcılar, bankanın Eylül ayı toplantısı öncesinde son büyüme rakamlarını takip edecek.

Birleşik Krallık enflasyonu yüzde 7,9 ile tüm gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek olanı olmaya devam ediyor ve BoE oranın 2025 yılına kadar yüzde 2 hedefine ulaşmasını beklemiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.