Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi için Stres Arttı! Resesyon İhtimali Yüzde 60

Ada ülkesi İngiltere’de resesyon endişesi devam ediyor. Ülkenin 2024’te yüzde 60 ihtimalle resesyona girmesi bekleniyor. İşte detaylar;
İngiltere Ekonomisi için Stres Arttı! Resesyon İhtimali Yüzde 60
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomilerinde resesyon ve enflasyona yönelik endişeler devam ediyor. Britanya’da yer alan Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı analiz, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği enflasyonu indirmek için uygulanan sıkılaşma politikasının İngiliz ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

İngiliz ekonomisinin 2023’te yüzde 0,4, 2024’te ise yüzde 0,3 büyümesi beklenirken ekonomik görünüme benzer belirsizlikler öne çıkmaya devam ediyor. Büyüme tahminlerinin yanında 2023’ün sonu için daralma ihtimali de ihtimaller arasında yer alıyor.

Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda İngiltere’nin 2024’ün sonunda yüzde 60 riskle resesyona girebileceği öngörülüyor.

Enflasyon Hedeflenenden Yüksek Olacak

İngiltere’de enflasyonun 2023’ün sonunda yüzde 5,2, 2024’ün sonunda ise yüzde 3,9 düzeyine gerileyebileceği düşünülüyor. Fakat 2025’e gelindiğinde hedeflenen yüzde 2 seviyesinden yüksek kalacağı tahmin ediliyor.

Son açıklanan verilere göre yüzde 6,9 oranında olan çekirdek enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi, manşet enflasyonun da yüksek kalma ihtimalini artırıyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), 3 Ağustos’ta aldığı kararla politika faizini 25 baz puanlık artışla 5,25 seviyesine çıkarmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu