Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Enflasyonu 13 Ayın En Düşük Seviyesinde

İngiltere enflasyonu, Haziran ayında fiyat artışlarının beklenenden fazla yavaşlaması sebebiyle bir yılı aşkın süredir en düşük seviyesine geriledi. İşte detaylar;
İngiltere Enflasyonu 13 Ayın En Düşük Seviyesinde
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından İngiltere’nin Haziran ayı enflasyon verileri yayımlandı. Haziran 2023 raporunda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 7,9 oranında artış kaydetti. Böylece İngiltere enflasyonu Mart 2022’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Ülkedeki enflasyon artışı Mayıs ayında yüzde 8,7 olarak bildirilmişti. Piyasa analistleri tarafından İngiltere’nin Haziran ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 8,2 artacağı tahmin ediliyordu.

Haziran raporunda TÜFE aylık bazda ise yüzde 04’lük piyasa beklentilerine karşı yüzde 0,1 oranında yükseldi. Mayıs’taki aylık enflasyon artışı ise yüzde 0,7 olarak paylaşılmıştı.

Çekirdek Enflasyon Artışı Yüzde 6,9’a Geriledi

Enerji, gıda, alkol ve tütün ürünleri hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon artışıysa Mart 1992’den bu yana en yüksek oran olan Mayıs’taki yüzde 7,1’den Haziran’da yüzde 6,9’a geriledi.

TÜFE hizmetlerinin yıllık oranı ise yüzde 7,4’ten yüzde 7,2’ye düştü.

İngiltere Enflasyon Haziran 2023 Dönemi
KAYNAK: Ulusal İstatistik Ofisi

Son zamanlardaki yavaşlamaya rağmen, her iki enflasyon oranı da İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kaldı. Bu durum bankanın şahin para politikası duruşuna devam etmesi için alan sağladı.

BOE sürekli yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Haziran toplantısının ardından politika faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 4,5 seviyesinden yüzde 5’e yükseltmişti. Böylece banka üst üste 13’üncü kez faiz artışı yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu