Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Faiz Oranı 15 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

İngiltere Merkez Bankası bugün politika faizini 50 baz puan artırdı. Kararla birlikte İngiltere, 13 toplantıdır üst üste faiz artırmış oldu. Detaylar haberde;
İngiltere’de Faiz Oranı 15 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Haziran ayı toplantısının ardından politika faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 4,5 seviyesinden yüzde 5’e yükseltti. Bankanın bugünkü faiz kararı ile üst üste 13’üncü kez artış kararı alınmış oldu.

Piyasa beklentisi bankanın faizi 25 baz puan artırması yönündeydi. Beklentinin üstünde alınan karar, kalıcı enflasyonla mücadele çabası içinde borçlanma maliyetlerini 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesine çıkarmış oldu.

BOE politika faizini kararı, dokuz üyeli Para Politikası Kurulu’nun 7’ye karşı 2 oyuyla kabul edildi. İki üyenin oyu ise BoE’nin oranını yüzde 4,5’te tutması yönündeydi. Böylece Şubat ayından beri yapılan en yüksek artış gerçekleşmiş oldu.

Enflasyonist baskıların devam etmesi durumuna dikkat çeken politika yapıcılar, daha fazla faiz artırımı için taahhütte bulundu.

Bankanın yüzde 2’lik hedefinin oldukça üstünde olan enflasyon, Mayıs’ta bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 8,7’de sabit kalmıştı. Ancak piyasa beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 8,4 olması yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Ülkede çekirdek enflasyon oranı ise Mart 1992′den bu yana 31 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 7,1 seviyesine yükselmişti.

BoE Faiz Kararı Sonrası Sterlin/Türk Lirası
KAYNAK: Paratic Piyasalar

BoE ve TCMB’nin faiz kararı ile lira sterlin karşısında eridi. Bugün Türk lirası karşısında en düşük 29,93 liradan işlem gören sterlin kararın ardından 31,11 liraya kadar yükseldi. Böylece sterlin, Türk lirası karşısında günlük yüzde 2,78’lik değer kazanmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.