Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatları Haziran’da Artışını Sürdürdü

Yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının ortasında, İngiltere’de konut fiyatları Haziran’da artış kaydetti. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere’de Konut Fiyatları Haziran’da Artışını Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından, İngiltere’de Haziran ayına dair konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Rapora göre ülkede ortalama konut fiyatları Haziran’da yıllık bazda yüzde 1,7 oranında artış kaydetti.

ONS, ülkede ortalama konut fiyatını Haziran’da 288 bin sterlin olarak hesapladı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki fiyata göre 5 bin sterlin artışı temsil ederken, Kasım 2022’deki en yüksek seviyenin 5 bin sterlinin altında kaldı. Bir önceki Mayıs ayında ortalama konut fiyatları yüzde 1,7 artmıştı.

Birleşik Krallık genelinde konut fiyatları bu dönemde, İngiltere’de yüzde 1,9, Galler’de yüzde 0,6, Kuzey İrlanda’da yüzde 2,7 yükselirken, İskoçya’da sabit kaldı.

Ülkede konut kiraları ise temmuzda yıllık bazda yüzde 5,3 yükselirken, bu artış Haziran’daki yüzde 5,2’lik yükselişi takip ediyor. İngiltere’de kiralar bu dönemde yüzde 5,2, Galler’de yüzde 6,5 ve İskoçya’da yüzde 5,7 artış kaydetti.

Konut fiyatlarındaki artış, İngiltere’deki yüksek enflasyon ortamının bir parçası olarak gerçekleşiyor. Bugün ülkede Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. İngiltere’de enflasyon geçen ay yıllık bazda yüzde 6,8 olarak gerçekleşti ve son aylardaki düşüş serisi devam etti.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası daha önceki 14 toplantısında faiz artırımları gerçekleştirmiş ve oranları yüzde 5,25 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.