Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Enflasyonu Temmuz’da Düşüş Serisini Sürdürdü

İngiltere’de enflasyon ekonomistlerin beklentisi doğrultusunda Temmuz’da düşüşünü sürdürdü. Detaylar şöyle…
İngiltere Enflasyonu Temmuz’da Düşüş Serisini Sürdürdü
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından İngiltere’nin Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı. İngiltere manşet enflasyonu Temmuz ayında keskin bir şekilde yıllık yüzde 6,8′e geriledi. Çekirdek tüketici fiyat endeksi değişmeden kalırken, bı durum İngiltere Merkez Bankası için potansiyel bir baskı oluşturuyor.

Ekonomistlerin beklentisi yıllık bazda enflasyonun yüzde 6,8 seviyesinde geleceği yönündeydi. Düşüş Haziran’daki yüzde 7,9 seviyesinde gelen enflasyon rakamını takip ediyor. Aylık bazda enflasyon yüzde 0,5’lik düşüş tahminine karşın, yüzde 0,4 azalma kaydetti.

İngiltere enflasyon rakamları
Kaynak: ONS

Değişken enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, Haziran ayına göre değişmeden yüzde 6,9′da kaldı ve yüzde 6,8′lik tahmini aştı. Üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 1,3 düşüş beklentisine karşın yüzde 0,8 düştü. Aylık bazda ise yüzde 0,1 oranında artış gerçekleşti.

İngiltere Merkez Bankası bu ayın başlarındaki para politikası toplantısında, ana faiz oranını çeyrek puan artırarak 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25 seviyesine çıkardı. Bu ana faiz oranında art arda 14. artış oldu.

Para Politikası Kurulu, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için yeterince uzun süre yeterince kısıtlayıcı olmasını sağlama sözü vererek, yüksek faiz oranları döneminin yakında sona ereceğine dair çok az işaret verdi.

Enflasyonla birlikte, merkez bankası üyeler, İngiltere’nin sıkı iş gücü piyasasını yakından izliyorlar ve dün açıklanan temel ücret artışları ve işsizlik verileri, gevşemenin başlayabileceğine işaret ediyor.

İşsizlik oranı Haziran’da yüzde 4,2 artarak beklentilerin üzerinde Ekim 2021′den bu yana en yüksek seviyesini gördü. yükseldi. Analistler, katılım oranının genel olarak sabit kaldığını, istihdam oranının ise gerileyerek işgücü talebinde bir zayıflama sinyali verdiğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu