Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Ağustos’ta Tahminlerin Altına Geriledi

İngiltere’de son açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamları BoE’nin bundan sonraki faiz politikasına ilişkin soru işaretleri yaratıyor.
İngiltere’de Enflasyon Ağustos’ta Tahminlerin Altına Geriledi
HABER GİRİŞ

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından İngiltere’nin Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 6,7 olarak gerçekleşti ve beklentiden fazla düştü. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,3 seviyesinde oldu.

Tahminler petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyonun yıllık bazda yüzde 7, aylık bazda yüzde 0,7 olarak açıklanmasını bekliyordu. Aylık ve yıllık değişimlere en büyük aşağı yönlü katkılar, gıda fiyatlarındaki düşüş ile geldi. Yıllık oranlardaki değişime en büyük yukarı yönlü katkıyı motor yakıtı fiyatlarındaki artış sağladı.

İngiltere enflasyon grafiği
Kaynak ONS

İngiltere’de manşet enflasyonda zirve Ekim 2022’de yüzde 11,1 ile görüldü. Değişken gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon, Temmuz ayındaki yüzde 6,9 seviyesinden Ağustos sonuna kadar olan 12 ayda yüzde 6,2′ye geriledi.

Mal oranı yüzde 6,3′e hafif bir artış gösterdi ancak hizmet oranı yüzde 7,4′ten yüzde 6,8′e önemli ölçüde yavaşlayarak fazlasıyla dengelendi. Politika yapıcıların enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru düşürme çabalarının ortasında İngiltere Merkez Bankası bir sonraki para politikası kararını Perşembe günü açıklayacak.

Piyasa genel olarak faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artış daha fiyatladı. Bu olursa banka faizi Aralık 2007′den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,5′e çıkmış olacak. İngiltere Maliye bakanı Jeremy Hunt, “Bugünkü haberler enflasyonla mücadele planının işe yaradığını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun halen çok yüksek olduğunu vurgulayan Hunt, bu yüzden ailelerin ve işletmelerin üzerindeki baskıyı hafifletmek için bunu yarıya indirme planına sadık kalmalarının çok daha önemli olduğunu belirtti. Bunun sürdürülebilir şekilde daha yüksek büyümenin tek yolu olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.