Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den ABD’ye Düşük Büyüme ve Resesyon Değerlendirmesi!

IMF, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini sert düşürdü. Enflasyon ve resesyon konularını da odağına aldı. Ayrıntılar haberde;
IMF’den ABD’ye Düşük Büyüme ve Resesyon Değerlendirmesi!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin son değerlendirmeleriyle gündeme geldi.

ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme beklentisini sert düşürerek yüzde 2,9’a çekti. Nisan
ayında yayımladığı raporda ABD için 2022’de yüzde 3,7 gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi öngörmüştü.

Bu yıl için tahmininin yanında 2023 için tahminini de yüzde 2,3’ten yüzde 1,7’ye indirdi.
2024 için GSYİH büyüme tahminini yüzde 0,8 olarak verdi. Önde gelen kuruluş aşağı yönlü revizyonlarını ABD ekonomi politikalarına ilişkin yıllık bir değerlendirmede duyurdu.

Resesyon Vurgusu!

IMF ABD Büyüme Tahminini Düşürdü
KAYNAK: IMF

ABD ekonomisinin görünümünü düşüren IMF, resesyona ilişkin yorumlarıyla da dikkat çekti.
Savaşın alevlendirdiği yakıt ve gıda fiyatlarının artırdığı baskıları vurguladı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, görünümün yüksek derecede belirsiz olduğunu belirterek; “ABD’de resesyondan kaçınmak için daralan bir yol olduğunun bilincindeyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada IMF Başkanı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) politikalarına atıfta bulundu. Haziran’da 28 yılın en sert artırımını yapan FED’in izlediği yola atıfla ABD ekonomisinin yavaşlamasını beklediklerini vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna işgali ve Çin kilitlemelerinden kaynaklanan önemli şokların, pandemiden toparlanan ekonomiyi sarstığını ekledi. “Daha fazla olumsuz şok, kaçınılmaz olarak durumu daha da zorlaştıracaktır.” dedi.

IMF’ye Göre ABD Enflasyonla Mücadelede Doğru Yolda!

Mayıs’ta yüzde 8,6 ile 40 yılın rekorunu tazeleyen ABD enflasyonu hakkında IMF Başkanı, şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonun daha kalıcı olduğunu kanıtlayınca, FED haklı olarak çok daha sıkı bir politika duruşu izleme niyetinin sinyalini vererek tepki verdi. Geçen haftaki FOMC toplantısında bu rehberliği yineledi ve derinleştirdi. Fed’in işaret ettiği politika faizi yolunun, yani federal fon oranını hızla yüzde 3,5 ila 4’e çıkarma yolunun, enflasyonu düşürmek için doğru politika olduğuna inanıyoruz.”

Georgieva, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed Başkanı Jerome Powell ile yaptığı görüşmelere de değindi. Söz konusu konuşmaların, yetkililerin enflasyonu geri indirme taahhütlerine dair hiçbir şüphe bırakmadığını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.