Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Türkiye Programına İlişkin Bir Görüşmemiz Yok

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Türkiye’yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin bir görüşme olmadığını açıkladı. İşte detaylar;
IMF: Türkiye Programına İlişkin Bir Görüşmemiz Yok
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa ekonomilerinin ele alındığı basın toplantısında Türkiye hakkında açıklamalar yapıldı. IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Türkiye’deki reform programını desteklediklerini söyledi.

2023’ün ortalarında Türkiye’de gerçekleşen politika değişikliğini gördüklerini belirten Kammer, parasal anlamda ciddi bir sıkılaşma ve mali konsolidasyon olduğunu aktardı.

“Kırılganlıklar Azaldı”

Türkiye’de dezenflasyon tarafındaki başarıların uzun zaman alacağını, ancak bu politika ortamı çerçevesinde Türk ekonomisine yönelik kırılganlıkların azaldığını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini, Şimşek’in uygulanan program kapsamında bilgi verdiğini paylaştı.

Uygulanan programın kırılganlığı daha da azaltmasının, enflasyonu zaman içinde kalıcı bir şekilde düşürmesi ve yatırım için gerekli şartları yaratmasının beklendiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Programa İlişkin Görüşme Yok”

Kammer’a “Türkiye’de yeni bir IMF programına ihtiyaç var mı? Türk yetkililerle görüşülüyor mu?” şeklinde bir soru yöneltildi. Türkiye’de uygulanan reform programını desteklediklerini, Türkiye’yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme olmadığını söyledi.

Bakan Şimşek, IMF’de düzenlenen etkinlikte Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalar yapmıştı ve mali duruşta sıkılaşma vurgusu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.