Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhbarWeb Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tehlikeli madde temini, fuhuş, kumar gibi konularda şikayetlerinizi iletebileceğiniz İhbar Web isimli web sitesini tanıyor musunuz? İşte detaylı bilgiler:
İhbarWeb Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde internet kullanmayan kişi sayısı, yok denecek kadar azaldı. Hatta hemen hepimizde akıllı telefon ve mobil internet paketi var, değil mi? Böylece sosyal medya ağları başta olmak üzere internetin keyfini doyasıya çıkartıyoruz. İlk başta sosyal medyaya karşı olan orta yaş ve üstündeki kitle, artık tüm gününü buralarda geçirmeye başladı. Online bankacılık işlemlerinden “bilgilerim çalınırsa ne yaparım,” diye uzak duran kişiler, şimdi fütursuzca kişisel bilgilerini internette paylaşıyorlar.

İnternetin doğru kullanımı konusunda henüz tam bilgi sahibi olmayan kişiler, ziyaret ettikleri zararlı siteler nedeniyle mağdur olabiliyorlar. Elbette internet, merak ettiğimiz ama birilerine sormaya çekindiğimiz her konuyu, bizlere açıkça sunuyor. Asıl sorun ise burada başlıyor. Çünkü açıkça sorulamayan sorular genel olarak; kumar, cinsellik, terör, şiddet, madde bağımlılığı gibi konulardır. Gencinden yaşlısına, okumuşundan cahiline kadar hemen herkes bu tarz içeriklerin yer aldığı siteleri, bir şekilde ziyaret ediyor. Bilgilerinizin çalınmasına neden olan kötü amaçlı yazılımlarla da buralarda karşılaşıyorsunuz. İşte İhbarWeb isimli çalışma da tam olarak buraları hedef alıyor.

BTK tarafından kurulan İhbarWeb nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır konusunda bilgileri şimdi sizlerle paylaşacağız:

İhbarWeb Nedir?

İhbarWeb Nedir?İhbarWeb, internette kişilik haklarının ihlal edildiğini düşündüğünüz içerikleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ihbar etmenize yarayan platformdur. BTK tarafından, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında kurulmuştur. Daha anlaşılır olması adına; Facebook gibi sosyal mecralarda yayınladığınız kişisel bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın çalınarak, sizi taklit eden bir profil açıldığı zaman, www.ihbarweb.org.tr adresini ziyaret ederek, şikayette bulunabiliyorsunuz. Kişilik haklarını ihlal ettiğini düşündüğünüz her içeriği, bu platforma bildirerek gereğinin yapılmasını talep ediyorsunuz.

Birçoğumuzun bildiği gibi; Torba Yasası kapsamında interneti düzenleyen kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nden geçti. Daha sonra bu yasa kapsamında, internet sayfalarını şikayet etmek için ihbarweb.org.tr sitesi açıldı. Türkiye’de internet kullanıcıları, belirtilen konularda bu sitede şikayetlerini BTK’ya iletebiliyorlar.

İhbarWeb kapsamında yer alan konular ise şu şekilde;

 • İntihara yönlendirme,
 • Çocukların cinsel istismarı,
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımının kolaylaştırılması,
 • Sağlık için tehlikeli madde temini,
 • Müstehcenlik,
 • Fuhuş,
 • Kumar oynanması için yer ve imkan sağlanması,
 • Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile ilgili yeterli şüpheye sahip olduğunuz içerikleri, İhbarWeb’i giriş yaparak ihbar edebiliyorsunuz.

İhbarWeb Ne İşe Yarar?

İhbarWeb Ne İşe Yarar?İnternet, birçok yönden işimizi kolaylaştıran ve her bilgiye ulaşmamızı sağlayan faydalı bir araçken, her yerde olduğu gibi kötü amaçlı kişiler tarafından da kullanılıyor. İnternette hiç de farkına varmadığınız bir anda, olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle para kazanmanın yollarını arayan kişiler siteden siteye yönlendirilirken, farkına varmadan bir çarkın içine giriyorlar. Bu çarkın içinde de çocuk istismarından fuhuşa, Atatürk düşmanlığından intihar gibi duygusal manipülasyonlara kadar karşılaşılabiliyor. Eğer böyle bir durumun farkına varır ve yeterli şüpheye sahip olursanız İhbarWeb adresini ziyaret ederek, şikayette bulunabiliyorsunuz.

İhbarWeb platformu, Facebook, Twitter, Whatsapp, Gmail gibi birçok mecrada karşılaşabileceğiniz kötü amaçlı eylemleri ihbar etmenize yaramaktadır. Şikayet edilebilecek içerikler; web sitelerinde, e-postalarda, haber gruplarında, anlık mesajlaşma uygulamalarında, dosya paylaşımı yapılan platformlarda olmalıdır. Buralarda karşılaştığınız içerikleri, İhbarWeb’e girerek kategorisine göre şikayet edebilirsiniz.

Aslında teknoloji ve yaşam koşulları geliştikçe, dolandırma yöntemleri de gelişiyor diyebiliriz. Eskiden kapımıza gelen satıcılar tarafından dolandırılırdık; şimdi ise internet üzerinden yaptığımız alışverişler sırasında dolandırılıyoruz. Üstelik henüz internetin doğru kullanımı hakkında bilgisi olmayan kişiler, tüm günlerini bilgisayar başında ‘o site senin, bu site benim’ geçiyorlar. Doğal olarak kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştıkları zaman hiçbir şeyin de farkında olmuyorlar. Bu kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle kişisel bilgileri çalınabiliyor ve beraberinde gelen birçok sorunla baş edilmeye çalışılıyor. İşte bu noktada, İhbarWeb belirtilen kategorilerde şikayette bulunmanızı sağlıyor.

İhbarWeb Nasıl Kullanılır?

İhbarWeb Nasıl Kullanılır?İhbarWeb’i kullanarak, yukarıda belirtmiş olduğum konularda ve kişisel hakların ihlal edildiği durumlarla karşılaştığınız zaman şikayette bulunabilirsiniz. Bir web sitesinde, haber grubunda, anlık mesajlaşma uygulamalarında ve dosya paylaşım platformlarında karşılaştığınız; kişilik haklarını ihlal eden, intihara yönlendiren, çocuk istismarını destekleyen, uyuşturucu kullanımını kolaylaştıran, müstehcen ve fuhuş içeriklerinin ihbarı yapılmaktadır.

İhbarWeb’i kullanarak şikayette bulunmak istediğinizde yapacaklarınız ise şunlardır:

 • ihbarweb.org.tr adresini ziyaret ediyorsunuz ve 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde yer alan içeriklerden, şikayetinizle ilgili olanı seçiyorsunuz.
 • Seçiminizi yaptığınız zaman karşınıza gelen sayfada, suçun tanımı detaylı bir şekilde yapılmış. Bu tanımın altında ise eksiksiz bir şekilde doldurmanız gereken bir form eklenmiş. Formu tarif edildiği gibi doldurduktan sonra, eğer ihbarınızla ilgili geri dönüş almak istiyorsanız adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve isteğe bağlı olarak telefon numaranızı da forma ekliyorsunuz. Ardından ‘Gönder’ butonuna basıyorsunuz.
 • İhbar formunu gönderdikten sonra “İhbarınız başarı ile kaydedilmiştir.” yazısını görmeniz gerekiyor. Bu yazının altında ise ihbarınızın hangi durumlarda dikkate alınmayacağına dair bir de açıklama görüyorsunuz.
 • İhbarWeb üzerinden iletmiş olduğunuz bu form sonrasında ihbarınız değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Gönderdiğiniz içerik, inceleniyor ve 4 saat içinde engellenerek erişime kapatılıyor. İhbarWeb sitesi üzerinden şikayetlerinizi iletebildiğiniz gibi 166’yı arayabilir veya 1199’a kısa mesaj göndererek de ihbar edebilirsiniz.

Bunun dışında yapabileceğiniz diğer bir işlem ise “Özel Hayatın Gizliliği” konusunda ihbarda bulunmaktır. Bu işlem diğeri kadar basit bir şekilde yapılmıyor. www.ihbarweb.org.tr/ohg adresine girdiğiniz zaman, özel hayatın ihlali konusunda bireysel başvuru kılavuzu ile karşılaşacaksınız. Bu kılavuzu dikkatlice incelemenizi öneririz. Burada belirtilen formların, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Aynı zamanda başvuruda bulunan kişinin, hukuksuz olduğunu belirttiği içerikle ilgili olarak 24 saat içinde mahkemeye başvurması ve mahkeme kararı alması da gerekiyor.

Özel hayatın gizliliği konusunda sorun yaşandığı zaman kişiler, içerik sağlayıcısına ulaşarak yayının kaldırılmasını isteyebilir. Eğer buraya ulaşılamıyorsa yer sağlayıcısına başvurulabiliyor. Bunlara ek olarak doğrudan sulh ceza hakimine de başvuru yapılması mümkündür. Bu yöntemler izlenerek, özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklere erişim engellenebiliyor.
İhbarWeb her iki anlamda da oldukça güzel bir platformdur. Özellikle çocukların korunması ve özel hayatın gizliliği anlamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalışmalar yürütmeye devam etmektedir. Sizler de vatandaşlık görevi olarak, belirtilen konularla ilgili içeriklerle karşılaştığınız zaman, İhbarWeb adresini ziyaret ederek şikayetinizi iletmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın