Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’tan Çağrı: Pakistan’a Hızla Yardım Edilmeli

BM sekreteri Guterres, uzun süredir şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketiyle mücadele eden Pakistan için çağrıda bulundu. Detaylar haberde...
Guterres’tan Çağrı: Pakistan’a Hızla Yardım Edilmeli
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, sel felaketi ile mücadele eden Pakistan için uluslararası toplumlara çağrıda bulundu. Hızla yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Pakistan halkına seslenerek bu durum için mümkün olan her şeyi yapacaklarını vurguladı. Evini, ailesini, işini kaybeden insanlar gördüğünü açıkladı. Ülke sınırları içindeki kamu görevlilerinin, hükümetin, ordunun, sivil toplum kuruluşlarının (STK) ve halkın muazzam bir dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.

Pakistan’ın Büyük Mali Desteğe İhtiyacı Var

BM sekteri, krizin 30 milyon dolara mal olduğunu ve Pakistan’ın büyük mali desteğe ihtiyacı olduğunu aktardı. Bunun uluslararası toplum tarafından, özellikle iklim değişikliğine daha fazla katkıda bulunan ülkeler tarafından tanınmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bir felakete doğru gidildiğini, doğaya savaş açıldığını ve doğanın buna yıkıcı bir şekilde karşılık verdiğini belirtti. BM’nin Merkezi Acil Müdahale Fonu’ndan (CERF) sağlanan fonu iyi bir şekilde kullandıklarını aktardı.

Pakistan’da Neler Oldu?

Güney Asya ülkesi Pakistan son zamanlarda şiddetli muson yağmurlarının yıkıcı etkisiyle mücadele ediyor. Ülkede aşırı yağışlar sellere neden olurken durumdan 30 milyondan fazla insan etkilendi.

GCM Yatırım Banner

Yaşanan doğal afet aynı zamanda ülkenin ekonomisine büyük ölçüde zarar verdi. Pakistan Maliye Bakanı Miftah İsmail çok yakın bir zamanda konuya ilişkin açıklama yaptı. Afetin ülke ekonomisine en az 10 milyon dolar zarar verdiğini söyledi. Bakan ayrıca son 30 yılın en şiddetli muson yağmurlarının görüldüğünü aktardı.

Dışişleri Bakanı Bilavel Butto Zerdari, sel felaketiyle başa çıkmak için ülkenin mali yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi finans kuruluşlarının bu durumu hesaba katmasını umduğunu belirtti.

Türkiye ise bu çağrıya sessiz kalmayarak insani yardım malzemeleri gönderdi. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki uçağın bu yardımı ulaştıracağı açıklandı. Son olarak yetkililer büyük hasara uğratan sel felaketinde ölü sayısının bin 355’e çıktığını söyledi. En büyük tehditlerden birisinin Manchar Gölü olduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.