Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan Dışişleri Bakanından Küresel Yardım Çağrısı

Pakistan Dışişleri Bakanı, can ve mal kayıplarının artmaya devam ettiği sel felaketi için yardım çağrısında bulundu. İşte detaylar;
Pakistan Dışişleri Bakanından Küresel Yardım Çağrısı
HABER GİRİŞ

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilavel Butto Zerdari bugün yaptığı açıklamada, ülkenin ezici sellerle başa çıkması için mali yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi finans kuruluşlarının bu durumu hesaba katmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Şiddetli muson yağmurlarının ülkenin, hem kuzeyinde hem de güneyinde yıkıcı sellere neden olduğu, 30 milyondan fazla insanı etkilediği binden fazla insanı öldürdüğü bildirildi.

Bu ölçekte bir yıkımı daha önce görmediğini belirten Zerdari, nüfusun geçim kaynaklarının yok olduğunu kaydetti. Bunun genel ekonomik durumun üzerinde etkisi olacağına işaret etti.

Güney Asya ülkesinin zaten ekonomik krizde olduğu aktarılan haberde, Pakistan’ın yüksek enflasyon, değer kaybeden para birimi ve cari hesap açığıyla mücadele ettiğine değinildi.

IMF yönetim kurulu, ülkenin 2019’da girdiği kurtarma programının yedinci ve sekizinci dilimlerinin bir parçası olan 1,2 milyar doların durumuna bu hafta karar verecek.

GCM Yatırım Banner

Pakistanlı yetkililer ve IMF personeli arasında bir anlaşmaya varıldığını hatırlatan Zerdari, kurulun tahliyeyi onaylamasını beklediklerini ve ileriki aylarda IMF’nin, selin etkisini fark edeceğini işaret etti.

Zerdari, ileriye dönük olarak sadece IMF’nin değil, uluslararası toplum ve kuruluşların da yıkımın seviyesini kavramasını beklediğini iletti.

Türkiye Sel Felaketi Yaşayan Pakistan’a El Uzattı

Bugün Türkiye, muson yağmurlarından kaynaklı sel felaketi yaşayan Pakistan’a çeşitli kollardan yardımlar gönderdi. Ülkede felaketle birlikte kanalizasyon boruları patladı, atıkların suya karışmasıyla salgın hastalıklar da baş gösterdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Pakistan’a yardım malzemelerini taşıyan iki uçağın bugün hareket ettiğini duyurdu. Pakistan halkına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yardım tırlarının videosu paylaşılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sel bölgesine gidildiği söylendi. Tırlarda çadır, gıda, bebek maması ve hijyen paketlerinden oluşan malzemelerin yer aldığı bilgisi verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Pakistanlı mevkidaşı Zerdari’ye sel felaketi nedeniyle taziyelerini ilettiğini ve Pakistan’a her türlü yardımın süreceğine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.