Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan’da Sel Sonrası Tablo Kötü: Ölü Sayısı Yükseliyor!

Yılın en büyük sel felaketlerinden birini yaşayan Pakistan'da ülkenin en büyük gölü tehlike yaratmaya devam ederken, ölü sayısı her geçen gün artış gösteriyor.
Pakistan’da Sel Sonrası Tablo Kötü: Ölü Sayısı Yükseliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pakistan’ın büyük bölümünü sular altında bırakan ve altyapıyı büyük hasara uğratan sel felaketinin olumsuz etkileri görülmeye devam ediyor. Yetkililer, sel kaynaklı 12 ölümün daha gerçekleştiğini ve toplam ölü sayısının 1.355’e çıktığını söyledi.

Şu aralar ülkenin en büyük tehditlerinden birisinin ise Manchar Gölü olduğu belirtiliyor. Ülkenin en büyük tatlı su gölü olma özelliğine sahip Manchar’ın seviyesindeki artış çevrede yerleşik olan vatandaşları tehdit ediyor.

Yetkililer, gölün su seviyesini azaltabilme amacıyla yakınlarda oturan 100 bin kişiyi evlerinden tahliye etmişti. Bir yöndeki göl duvarı yıkılıp önlem alınmak istense de Sind Sulama Bakanlığı, su seviyesinin hala azalmadığını açıkladı.

Selden en kötü etkilenen bölgelerden biri olan güneydeki Sindh eyaletinde, sel suları Bhan Syedabad kasabasını tehdit ettiğinden insanlar mevcut bir barajı güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kasaba sakinleri, evlerini boşalttıktan sonra yakındaki köylere kaçmaya devam ediyor. Yakınlardaki evini su basan 25 yaşındaki Abdul Fahim’in, 9 dolara eşdeğer bir miktara atıfta bulunarak, “Zenginleri kurtarmak için helikopterler var, ancak ailemi kurtarmak için 2.000 rupiye bir tekne kiralamak zorunda kaldım” sözleri dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Pakistan’da Üzücü Tablonun Sonuçları Ağırlaşıyor

Yüzbinlerce insan, iklim değişikliğinin neden olduğu ve yaklaşık 10 milyar dolarlık kayba neden olup, 220 milyonluk nüfusun yaklaşık 33 milyonunun hayatını alt üst ettiği tahmin edilen felakette evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ulusal afet yetkilileri, son 24 saatte gerçekleşen 12 ölüm ile birlikte toplam ölü sayısının 1.355’e çıktığını ifade etti.

Ülke ekonomisine de büyük darbe vuran seller, rekor seviyedeki muson yağmurları ve kuzey dağlarındaki buzulların erimesiyle meydana geldi. Temmuz ve Ağustos aylarında Pakistan, 391 mm veya 30 yıllık ortalamadan yaklaşık yüzde 190 daha fazla yağmur alırken, Sindh’e ortalamadan yüzde 466 daha fazla yağış düştü.

Dünya Sağlık Örgütü, 6.4 milyondan fazla insanın selden etkilenen bölgelerde insani desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Ülkenin birçok yerinde insanlar, krizin başlamasından haftalar sonra hala temel ihtiyaçlarla mücadele ediyor.

Kuzeybatı Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yerel halk, koşulların kötü olduğunu ve hükümet yardımının düzensiz olduğunu söyledi. Selden etkilenen bir kasaba olan Sar-e-Daryab’dan 62 yaşındaki Moeenullah Khan, “Su kuyuları, sel sularıyla dolu ve artık içilebilir değil. Sokaklarda ve tarlalarda duran su, sivrisineklerin üremesine izin veriyor. Neredeyse her iki kişiden biri dang humması, boğaz, göz ve cilt enfeksiyonları veya ishalden muzdarip” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir yerel sağlık yetkilisi olan Dr. Nek Dad Afridi, eyalet hükümetinin selden etkilenen bölgelerdeki insanların sağlık sorunlarının tamamen farkında olduğunu ve onlara mevcut en iyi hizmeti sunmak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Yarın Bölgede Olacak

Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz günlerde bölge için 160 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri António Guterres ise Cuma günü başlayacak iki günlük bir ziyaret sırasında etkilenen bölgeleri gezecek ve üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirecek.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Genel sekreterin ziyareti, bu felaketin büyük boyutu ve bunun sonucunda ortaya çıkan can kaybı ve yaygın yıkım hakkında küresel farkındalığı daha da artıracaktır” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.