Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’ın Dolar/TL Tahminde Mehmet Şimşek Revizyonu

Goldman Sachs, yeni kabinenin kurulmasının hemen ardından Türk lirası tahminini revize ederek, dolar/TL kurunun 12 ay sonra 28'e yükseleceğini öngördü.
Goldman Sachs’ın Dolar/TL Tahminde Mehmet Şimşek Revizyonu
HABER GİRİŞ

ABD’nin çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabinesinin yenilenmesinin ardından Türk lirası tahminini revize etti. Banka, Türk lirasının dolar karşısında 12 ay sonrası için önceki tahmin olan 22 olan dolar/TL tahminini 28’e yükseltti.

Erdoğan dün Türkiye’nin yeni kabinesini açıklayarak, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’i atadı. Böylece yeni seçilen hükümetinin daha ortodoks ekonomi politikalarına döneceği sinyali verilmiş oldu.

Yeni üst düzey ekibin açıklanmasının ardından ABD bankasındaki analistler tarafından yayımlanan notta, “Daha büyük bir tek seferlik ayarlama olasılığının artmasıyla birlikte para biriminin önemli ölçüde zayıflayıp düşmeyeceğinden ziyade zamanın önemli olduğunu düşünüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’nin Para Politikası Ortadoks Yöne Kayabilir

Mehmet Şimşek’in yeni hazine ve maliye bakanı olarak seçilmesini değerlendiren Goldman Sachs, para politikasının daha ortodoks bir yöne kayma olasılığını artırdığına işaret etti.

Banka, liranın dolar karşısında sırasıyla 3, 6 ve 12 ayda sırasıyla 23, 25 ve 28 seviyesine geleceği yönünde tahminde bulundu. Yayımlanan önceki tahminde ise dolar/TL’nin sırasıyla 19, 21 ve 22 olması öngörülüyordu.

GCM Yatırım Banner

Analistler, Türkiye’de yaşanan gelişmelere bağlı olarak doların 28 seviyesinin bir yıldan daha kısa sürede elde edilebileceğini ileri sürdü. Aynı şekilde, beklenenden daha büyük bir faiz oran ayarlamasıyla liranın tahmin edilenden daha az zayıflaması anlamına gelebileceğine dikkat çekildi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters haberinde liranın, son on yılda değerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybettiğine vurguda bulundu.

Ayrıca haberde Türkiye ekonomisine ilişkin, “Ekonomi patlama ve düşüş döngülerinin pençesinde ve kilit faiz oranı şu anda sabitken Nisan ayında yüzde 40’ın üzerinde seyreden aşırı enflasyon nöbetleri ile yüzde 8,5’te.” ifadeleri de yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.