Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs, Fed’in Faiz Artırımı Tahminini Yukarı Çekti

Yatırım bankasının analistleri, Fed’in Eylül ve Kasım ayındaki toplantılardaki faiz artırımı beklentilerini yükseltti. Detaylar geliyor...
Goldman Sachs, Fed’in Faiz Artırımı Tahminini Yukarı Çekti
Yorum

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Federal Rezerv’in yaklaşan toplantılarında alacağı faiz kararına dair tahminlerini güncelledi. Bankanın analistleri, Eylül ve Kasım aylarında Fed’in agresif faiz artırım adımları atacağını tahmin ediyor.

Goldman Sachs, ABD’de faizin Eylül’de 75 baz puan artmasını bekliyor. Bankanın analistleri Federal Rezerv yetkililerinin son zamanlarda şahin sesler çıkardığını söyledi. Daha önceki tahminlerde Eylül ayı toplantısı için 50 baz puanlık bir artış tahmini yapılmıştı.

Analistler ayrıca Kasım tahminlerini 25 baz puandan 50 baz puana yükselttiler ve Fed Fonları oran penceresini yıl sonuna kadar yüzde 3,75-4 arasında görüyorlar.

Ekonomist Jan Hatzius liderliğindeki analistler, “Fed yetkilileri son zamanlarda şahin görünüyorlar ve enflasyonu evcilleştirmeye yönelik ilerlemenin istedikleri kadar hızlı olmadığını ima ediyor gibi görünüyorlar” notunu düştü.

Analistler daha sıkı finansal koşullardan kaynaklanan sürüklenmenin, 2023’teki diğer önemli büyüme verileriyle nasıl netleşeceğinin belirsiz olduğunu ve faiz artırım döngüsünün devam edeceği tahminini yaptılar.

Goldman, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın ABD merkez bankasının faiz oranlarını kısıtlayıcı seviyelere yükseltmek zorunda kalacağını söylerken, risklerin gelecekte daha iki taraflı hale geleceği konusunda uyardı.

Bir diğer değerlendirme de Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester tarafından yapıldı. Mester gelecek yılın başlarında federal fon oranının yüzde 4’ün biraz üzerinde olmasını bekliyor. Enflasyonda henüz zirvenin görülmesini belirten Mester, Fed’in faiz artırımlarını sürdüreceğinin sinyalini verdi.

Fed, 2021’in sonlarında enflasyonun yükselmeye başlamasıyla, bu yıl yapılan toplantılarda faiz oranlarını hızla yükseltiyor. Haziran ve Temmuz aylarındaki toplantılarında 75 baz puan artırımı yapılmıştı. Fed Başkanı Jerome Powell ise Eylül ayındaki toplantıda, açıklanacak verilere göre hareket edeceklerinin sinyalini vermişti.

ABD’de enflasyon Temmuz ayında yüzde beklentilerin de altında gelerek yüzde 8,5 olarak açıklandı. Fed’in bir sonraki toplantısı öncesinde, Ağustos ayı enflasyon verileri açıklanacak. Buradan çıkacak verinin, Fed’in kararında önemli rol oynaması bekleniyor.

Goldman’ın tahmini, geçtiğimiz gün Avrupa’da enerji faturalarının artacağına dair görüş bildirmesinden sonra geldi. Yatırım bankasının analistleri, 2023’de kadar faturalarda 2 trilyon euroluk bir artış olmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu