Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Türkiye Büyüme Tahminini 3,5’ten 5,5’e Artırdı

TÜİK verilerinin ardından uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisi büyüme tahminlerini artırıyor. Goldman Sachs da tahminlerini güncelledi. İşte detaylar,
Goldman Sachs Türkiye Büyüme Tahminini 3,5’ten 5,5’e Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yatırım bankası olan Goldman Sachs, Türkiye için büyüme tahminini artırdı. Türkiye için 2022 büyüme beklentisini yüzde 3,5’ten yüzde 5,5’e yükseltti. Mevcut yıl için cari açık tahminini ise 36 milyar dolardan 45 milyar dolara çıkardı.

Yatırım bankası, Türkiye Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin Haziran ayının üçüncü haftasından bu yana sert bir şekilde yükselttiğini ve daha düşük bir dış finansman kısıtlamasıyla makro beklentilerini revize ettiğini aktardı.

Goldman Sachs’tan bir ekonomistin notuna göre Türkiye’nin ek fonlama bulması, dış açıklardan kaçınmak için politika sıkılaştırma ihtiyacının önemli oranda azaldığı anlamına geliyor. Banka, politika yapıcıların bu fonları, büyümeyi desteklemek için kullanacağını düşünüyor.

Dün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,6 büyüme kaydedildiğini açıklamıştı. Beklenti ise yüzde 7,5 büyüme olacağı yönündeydi.

Moddy’s Türkiye Büyüme Tahminini Açıklamıştı

Geçtiğimiz gün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moddy’s de Türkiye ekonomisine dair büyüme tahminlerini paylaşmıştı. 2022 büyüme beklentisini 3,5’ten 4,5’e yükseltirken mevcut yılda Türkiye için enflasyon tahminini yüzde 52’den 68,6’ya revize etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu