Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Avrupa’da Enerji Faturalarının Artacağını Duyurdu

Goldman Sachs, gelecek yıla kadar Avrupa'da vatandaşın enerji faturalarının ne kadar artacağını açıkladı. İşte detaylar...
Goldman Avrupa’da Enerji Faturalarının Artacağını Duyurdu
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji krizi tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Krizden dolayı artan fiyatlar vatandaşın faturalarına yansıyor. Hal böyleyken ABD yatırım bankası Goldman Sachs’tan, Avrupa’nın enerji faturalarına dair değerlendirme geldi. Analistler, 2023’e kadar  faturalarda 2 trilyon euroluk artış olacağını söyledi.

Hanehalklarının enerji faturalarının Avrupa’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 15’ini temsil edeceğini açıkladı. Piyasanın krizin derinliğini, genişliğini ve yapısal yansımalarını küçümsediğini belirtti. Bu krizin 1970’lerdeki petrol krizinden bile daha derin olacağını ifade etti.

Goldman analistleri, elektrik üretiminde tavan fiyat uygulanırsa elektrik faturalarında yaklaşık 650 milyar euro tasarruf edilebileceğini söyledi. Aynı zamanda tüketicilerin ve piyasanın bir miktar rahatlayabileceğini aktardı.

Yatırımcıların, yenilenebilir enerji kaynakları geliştiren şirketlerdeki hisseleri tercih etmeleri gerektiği belirtildi. Çünkü yapısal olarak daha uzun süre yüksek enerji fiyatlarından yararlanmaları gerektiği ifade edildi.

Tavan fiyatların sorunu tam olarak çözmeyeceği bu yüzden faturalardaki artışı 10-20 yıla yaymak için bir tarife açığı gerekebileceği aktarıldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen enerji kriziyle ilgili açıklamada bulundu. Rusya’nın enerjiyi silah olarak kullandığını aktardı. Yoksul haneleri ve işletmeleri rekor düzeydeki enerji fiyatlarına karşı korumak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu