Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransız Sendikalardan Macron’a Dur Çağrısı

Fransız hükümetinin emeklilik reformuna karşı protestolar sürerken sendikalar, arabuluculuk ve emeklilik planını askıya alması için Macron'a çağrıda bulundu.
Fransız Sendikalardan Macron’a Dur Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Macron hükümetinin seçim vaadi emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını kapsayan reform paketinin duyurulmasından bu yana Fransa’da büyük protestolar düzenleniyor. Ülkedeki işçi sendikaları yeni bir greve hazırlanırken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulundu.

Açıklandığı günden beri büyük protestolara sebebiyet veren emeklilik reformunu hükümet iki hafta önce Meclis’te oylamaya sunmadan doğrudan yürürlüğe soktu. Fransa’daki çok sayıda sektör ise hükümetin söz konusu eylemenin üzerine emeklilik reformuna karşı greve gitti.

Hükümet ile Gerçekleşen Görüşmeler Sonuç Vermedi

Fransa’nın en büyük sendikası CFDT Başkanı Laurent Berger, emeklilik reformuna karşı ayaklanan halkı sakinleştirmek için Macron’u bir yatıştırma hareketi yapmaya çağırdı.

Berger, son günlerde sendika liderleri ile hükümet arasında bazı görüşme girişimlerinin olduğunu ve bunun başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

Her iki başkanlık kampanyasında da emeklilik sisteminde reform sözü veren Macron, geçen hafta yaptığı açıklamada ülkenin mali durumunu dengede tutmak için bu adımın gerekli olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Macron’un açıklamasının üzerine sendikalar ve muhalefet partileri, mali durumu dengede tutmanın başka yolları da olduğunu ileri sürdü.

Halk Yeni Bir Protestoya Hazırlanıyor

Fransa’da enerji, ulaşım, eğitim başta olmak üzere neredeyse tüm sektörler tarafından sendikaların çağrısıyla kitlesel grev ve protestoların 10’uncusunu düzenlenecek. Başkent Paris başta olmak üzere çok sayıda kentte milyonlarca kişinin meydanlara inmesi öngörülüyor.

10’uncusu planlanan protestoların öncesinde gerçekleştirilen 9 kitlesel grevde milyonlarca kişi sokaklara inmişti. Ülke genelinde 16 Mart’tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Yeni bir gösteri ve grev dalgası başlarken hükümet tarafından binlerce polis görevlendirildi. Ocak ortasından bu yana emeklilik reformuna karşı tepki gösteren halk, büyük ölçüde barışçıl bir şekilde gösteri ve grev eylemlerine düzenliyor.

Protestolar Kamu Düzeni için Ciddi Risk Taşıyor

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in dün yaptığı açıklamaya haberinde yer veren Reuters, Damanin’in yetkililerin devlete yönelik daha fazla şiddet eğilimi gördüğünü savunduğu sözlerini anımsattı.

Damanin tarafından yapılan açıklamada Paris, Lyon, Nantes ve Bordeaux gibi şehirlerde yapılması beklenen protestoların kamu düzeni için çok ciddi bir risk taşıdığına dikkat çekildi.

Demir yolu çalışanlarının da ülkedeki emeklilik reformuna karşı düzenlenen greve destek vermesiyle, Paris ve çevresine yolcu taşıyan her 2 tren seferinden birinin askıya alındığına işaret edildi.

Fransa’nın birçok şehrinde planlanan yeni protesto sebebiyle otoyolların kapatıldığı ve ulaşım, havacılık ile enerji sektörlerindeki grevler kamu altyapısının bazı kısımlarını aksattığı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.