Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Başbakanı: Emeklilik Reformu Tartışmaya Kapalı

Fransa'daki emeklilik yaşının iki yıl artırılmasına karşı oluşan kamuoyu Başbakan Borne tarafından göz ardı edildi. Detaylar haberin içerisinde;
Fransa Başbakanı: Emeklilik Reformu Tartışmaya Kapalı
HABER GİRİŞ

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne bugün hükümetin hazırladığı reform paketiyle açıklamalarda bulundu. Borne, paket kapsamındaki emeklilik yaşının 64’e çıkarılma planının tartışmaya kapalı olduğuna dikkat çekti.

Borne, 6 Şubat’ta ülkenin Ulusal Meclis’inde görüşülecek olan emeklilik reform paketindeki “64 yaş” ve daha önce yürürlüğü giren “Touraine reformunun hızlandırılması” maddelerine değindi.

Maddelerin farklı parlamenter gruplarla görüşülüp, sendika ve işveren örgütler dinledikten sonra teklif edilerek uzlaşma kapsamına girdiğini vurguladı.

Reform Kapsamında Emeklilik Maaşı Artacak

Kamuoyunda “kadınların emeklilik reformunun en büyük kaybedenleri olduğu” yönünde dolaşan iddialara da değinen Borne, bu reformun özellikle kariyerleri kesintiye uğrayan kadınları koruduğunu savundu.

Söz konusu reform kapsamında emeklilik maaşı artacak olan kişilerin 3’te 2’sini kadınların oluşturacağını ileri sürdü. Bahsi geçen emeklilik maaşındaki artış miktarının aylık 100 euroya tekabül ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ülke basınında yer alan haberlere göre hükümete, emeklilik reformuna ilişkin olarak milletvekilleri tarafından yaklaşık 7 bin değişiklik teklifi sunuldu.

Fransa’da Emeklilik Yaşı Şu Anda 62

2014’te Fransız Parlamentosunda oylanan ve 2020’de yürürlüğe giren Touraine reformu, prim ödeme sürelerini kademeli olarak yükseltmişti. Böylece reform, 2035’te emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı getirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriği, 10 Ocak’ta Borne tarafından duyurulmuştu.

AA’nın haberine göre emeklilik yaşının şu anda 62 olduğu ülkede Borne, 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşı kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltileceği kaydetti.

Borne emeklilik yaşının 2030’da 64’e çıkarılacağını 2027’de ise emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı olacağına dikkat çekmişti.

Fransa’da açıklanan emeklilik reformu taslağına karşı 19 Ocak’ta ülkede 1 milyondan fazla kişi gösterilere katıldı. Ülkenin önemli 8 Fransız sendika vatandaşları ise 31 Ocak’ta tekrar sokağa inmek için çağrıda bulunmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın