Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Emeklilik Reformunu Oylamaya Sunmadan Meclis’ten Geçirdi

Demokratlık savunucusu Batılı lider Macron, Fransa'da büyük protestolara sebep olan emeklilik reformunu Meclis'i baypas ederek yürürlüğe soktu.
Fransa Emeklilik Reformunu Oylamaya Sunmadan Meclis’ten Geçirdi
HABER GİRİŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren reform paketine ilişkin Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’dan açıklama geldi. Borne, Meclis’e hükümetin Fransız Anayasası’nın 49.3. Maddesini devreye sokulacağını duyurdu.

Ülkede emeklilik yaşının 62′den 64′e çıkarma planı hakkında konuşan Borne, parlamentonun alt kanadı aracılığıyla zorlamak için özel anayasal yetkileri kullanmaya başvurdu.

Emeklilik reformu paketi Fransa çapında yaygın protestolar ve grevlerle karşılandı. Söz konusu reform paketi Perşembe sabahı Fransa Senatosunda kabul edildi. Ancak paketin Ulusal Meclis’te (alt meclis) oylanmadığı belirtildi.

Meclis’te Muhalif Taraftan İstifa Sesleri Yükseldi

Tüm bunların üzerine Reuters’ın haberinde prosedürü duyurmak için parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis’e gelen Borne’un yuhalamalarla karşılandığı yer aldı.

Paket duyurulduğundan bu yana Fransızların tepkilerinin hedefinde ve halk reform paketine karşı eylemler yapıyor. Hükümete muhalif olan milletvekillerinin milli marşı söylemesi üzerine Borne açıklamalarını sürdüremedi. Bunun üzerine oturuma iki dakika ara verildi.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Meclis’te bazı milletvekilleri ise “64 Yıla Hayır” yazan pankartlar taşıdı. Oturumun yeniden başlatılmasının üzerine Borne’nin konuşması yuhalamalar, ilahiler ve istifa bağırışlarıyla yeniden bastırıldı.

Emekli Maaşları Üzerine Kumar Oynayamayız

Borne milletvekillerine neden 49.3. prosedürünün kullandığını açıklayarak, “Emekli maaşlarımızın geleceği üzerine kumar oynayamayız, bu reform gerekli.” ifadelerini kullandı.

Macron ve hükümeti, emeklilik sistemini on yılın sonunda sıfırdan çıkarmak için emeklilik yaşının yükseltilmesi gerektiğini savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın