Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron Sessizliğini Bozarak Emeklilik Reformu Şart Dedi

Emmanuel Macron, büyük toplumsal protestolara sebep olan emeklilik yaşını yükselten reformu geri çekmeyeceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Macron Sessizliğini Bozarak Emeklilik Reformu Şart Dedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Açıklandığı günden bu yana Fransız halkını ayaklandıran emeklilik reformu sebebiyle hükümet karşıtı birçok protesto düzenlendi. Ülkede yaşanan kriz hakkında şu ana kadar açıklama yapmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün bir televizyon programında konuştu.

Hükümetin seçim vaatleri arasında da yer alan reform paketi kapsamında emeklilik yaşı 62’den 64’e çıkarılacak. Macron bugün emeklilik yaşının yükseltilmesini kapsayan paketin popüler olmadığını kabul etti. Ancak Fransa’nın yeni bir emeklilik yasasına ihtiyacı olduğunu savundu.

Hesapları Dengelemenin 100 Yolu Yok!

Macron açıklamasında yasanın yıl sonuna kadar yürürlüğe gireceğini bildirerek, “Bu reformu yapmaktan zevk aldığımı mı sanıyorsun? Hayır, ama hesapları dengelemenin yüz yolu yok… Bu reform gerekli.” diyerek dikkat çekti.

Büyük protestolara sebebiyet veren emeklilik yasasını Macron hükümet, Fransız Anayasası’nın 49.3. Maddesini devreye sokarak Meclis’te oylamaya sunmadan kabul etmişti. Bunun üzerine grevler alevlendi ve sendikalar tarafından mitingler düzenlendi.

Protestolardaki Aşırı Hareketlere Taviz Verilmeyecek!

Macron protestoları “aşırı şiddet” olarak nitelendirerek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Barışçıl protesto hakkına saygı duyduğunu savunarak şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Bir şeyleri engelleyen birkaç şey karşısında mümkün olduğunca normal bir hayatın devam etmesini sağlayacağız.”

Emeklilik reformu paketinde kararlı olacağını vurgulayan Macron, kısa vadeli anketler ile ülkenin genel çıkarı arasında herhangi bir kötü davranışa müsamaha gösterilmeyeceğine dikkat çekti.

Anketler, Fransızların büyük çoğunluğunun emeklilik yasasına ve hükümetin yasa tasarısı kararına karşı olduğunu gösteriyor. Fransız işçi sendikaları tarafından ise Perşembe günü ülke çapında grev ve gösteri günü daha ilan edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın