Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Gündemi Resesyon! Bankalara Stres Testi Yapacak

ABD Merkez Bankası, yaptığı açıklamada ülkedeki bankaların stres testine tabii tutulacağını duyurdu. Stres testinde farklı metotlar uygulanacak. İşte detaylar;
FED’in Gündemi Resesyon! Bankalara Stres Testi Yapacak
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 15 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada 2024 yılında 32 banka için stres testi uygulaması yapılacağını duyurdu. Bankaların ticari, konut ve kurumsal borç piyasalarında ciddi bir küresel resesyona karşı test edileceği belirtildi.

FED, stres testiyle birlikte varsayımsal resesyon senaryoları ile bankaların dayanıklılığını değerlendirecek. 2024 yılında ABD’de işsizlik oranı yüzde 10, tahvil marjlarında genişleme, konut fiyatlarında yüzde 36 ve ticari gayrimenkul fiyatlarında yüzde 40 düşüşle birlikte varlık fiyatlarında “çöküş” senaryoları uygulanacak.

Yapılan açıklamada büyük bankaların temerrütlere yönelik potansiyel zararlarını tahmin etmek için bir senaryo bileşeni dahil etmeleri gerektiği ifade edildi.

Keşif Analizi Uygulaması

FED, keşif analizi uygulamasıyla bankacılık sisteminin farklı risklerini inceleyecek. Keşif analizi, büyük bankalardaki mevduatların büyük bir kısmının hızlı şekilde yeniden fiyatlanmasına neden olan fonlama streslerini içeriyor.

Keşif analizi kapsamında uygulanacak streslerden biri de piyasa şokları olacak. Bu şokların her birinin farklı finansal piyasa koşulları altındaki 5 büyük hedge fonunun iflas ettiği varsayılacak. Bu koşullar arasında uzun vadeli enflasyona ilişkin olumsuz bir tablo, küresel ekonomide faaliyetin azalması beklentileri ve resesyon öngörülerinin yer aldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de büyük bankalar için uygulanacak stres testinin sonuçlarının Haziran ayında açıklanacağı belirtildi.

FED ve Politika Faizi

Dünyanın en büyük ekonomisinde gözler enflasyon verisine çevrildi. Küresel piyasaların faiz kararına yön veren enflasyon verisi 13 Şubat’ta açıklandı. ABD’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise yüzde 2,9 seviyesindeydi.

Enflasyonun tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi FED’in faiz indirimlerine daha geç başlayacağına yönelik düşüncelerin oluşmasına neden oldu. Banka yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmayı amaçlıyor. 31 Ocak tarihinde politika faizi yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit tutulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.