Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Bostic Faiz Öngörüsünü Paylaştı: İndirim Ne Zaman?

Federal Rezerv yetkilisi Raphael Bostic, enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına dair tahminlerini paylaştı.
FED’den Bostic Faiz Öngörüsünü Paylaştı: İndirim Ne Zaman?
HABER GİRİŞ

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun hızıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve faiz indirimlerinin yılın çok ilerleyen zamanlarına kadar yapılması gerektiğini düşünmediğini belirtti.

merkez bankası yetkilisi, güçlü üretkenliğin, tedarik zincirindeki toparlanmanın ve dirençli iş gücü piyasasının enflasyonun birçok kişinin beklediğinden çok daha yavaş düşeceğini gösterdiğini söyledi.

Şahin tonda açıklamalarda bulunan Bostic, “Ekonomi beklediğim gibi gelişirse ve büyümede devam eden güçlülüğü, işsizliği ve yıl boyunca enflasyonun yavaş düşüşünü görecekse, sonunda indirime geçmemizin uygun olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Bostic ilk faiz indirimi içim bu yılın son çeyreğini işaret etti. Piyasalar Haziran ayında ilk faiz indiriminin yapılması ihtimalini yüzde 54 olasılıkla fiyatlıyor. Bostic, verilerin 2023′ün ikinci yarısında enflasyonda olumlu ilerlemeden bu yıl daha az kesin bir temele doğru evrilmesini izlerken enflasyon ve oranlara ilişkin görüşlerinin değiştiğini ifade etti.

FED yetkilisi değerlendirmesinde, “Yol inişli çıkışlı olacak ve bence son birkaç aya bakarsanız enflasyonun 2023′ün sonunda bulunduğumuz yere göre pek fazla hareket etmediğini düşünüyorum. Enflasyon rakamlarında işlerin daha da yavaş ilerleyebileceği konusunda beni biraz endişelendiren bazı ikincil önlemler var.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

FED enflasyonu uzun zamandır yüzde 2 hedefine indirme kararlılığını vurguluyor. ABD’de son açıklanan rakamlarda Şubat ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklandı. Geçen hafta ise FED’in takip ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE, Şubat’ta yüzde 2,8 olarak arttı ve beklentinin altında geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın