Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Radarındaki ABD’nin Şubat Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından haftanın beklenen verisi ABD’nin Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı. Yıllık enflasyon beklentiyi aştı. Ayrıntılar geliyor…
FED’in Radarındaki ABD’nin Şubat Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın başlıca beklenen verisi ABD’nin Şubat ayı enflasyon rakamları idi. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı.

Rapora göre ABD’de Şubat ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklandı ve beklentiyi aştı. Analistlerin beklentisi Ocak ayında olduğu gibi artışın yüzde 3,1 seviyesinde olacağı yönündeydi. Aylık bazdaki artış ise beklentilerle paralel olarak yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,4, yıllık ise yüzde 3,8 artış kaydetti. Her ikisi de tahminlerin yüzde onda bir oranında yüksek gerçekleşti.

Son açıklanan rakamlar Federal Rezerv’in bu ayın sonunda gerçekleştireceği faiz toplantısı için büyük öneme sahip. Beklenti bu toplantıda oranların sabit bırakılacağı yönünde. FED faizleri Mart 2022’den itibaren yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşımıştı.

12 aylık hız, 2022 ortasındaki enflasyon zirvesinin dışında olsa da, merkez bankasının bir hafta içinde yapacağı iki günlük politika toplantısına yaklaşması nedeniyle FED’in yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalıyor.

GCM Yatırım Banner

Enerji maliyetlerindeki yüzde 2,3′lük artış manşet enflasyon rakamının yükselmesinde etkili oldu. Gıda maliyetleri ayda sabit kalırken barınma maliyetleri de yüzde 0,4 arttı. Raporda yiyecek ve barınaktaki artışların toplam kazancın yüzde 60’ından fazlasını oluşturduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın