Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Barkin: Enflasyon Çok Yüksek Olsa da Son İşaretler İyi

Richmond Federal Rezerv Başkanı Tom Barkin, enflasyonun yüksek seyrettiğini ancak son rakamların olumlu olduğunu söyledi.
FED’den Barkin: Enflasyon Çok Yüksek Olsa da Son İşaretler İyi
Yorum

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Tom Barkin, enflasyonun hala yüksek olduğunu ve FED’in ekonomiyi soğutmak için daha çok işi olduğunu ima etti. Barkin yüksek rakamlara rağmen, geçen ay açıklanan rakamların olumlu olduğunu ve bunun enflasyonun daha hızlı düşmeye başlayacağının işareti olduğunu söyledi.

ABD’de Haziran ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3,0 olarak açıklanmıştı. FED’in amacının durgunluğa neden olmadığını belirten Barkin, hedeflerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi.

Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesine şaşırmadığını söyleyen Barkin, bu kararın FED’in politikası üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağını ifade etti. Derecelendirme kurulusu Fitch geçtiğimiz gün ABD’nin uzun vadeli kredi notunu AAA’dan AA+ seviyesine indirdi.

Barkin ekonomide resesyon olması halinde bunun şiddetli olmayacağını ve iş gücü piyasasında daha az bozulmaya neden olacağını belirtti. Enflasyonla mücadele çabalarının birçok sektörde küçük durgunluğa neden olduğunu sözlerine ekledi.

FED geçen ay gerçekleştirdiği son toplantısında faiz oranını 25 baz puan artışla yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. Federal Rezerv’in takibinde olan bir diğer veri olan çekirdek PCE endeksi ise Temmuz’da düşüş eğilimini sürdürdü.

Faiz artırımları ve son verilere rağmen ABD’de enflasyon FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu