Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Barkin: Enflasyon Çok Yüksek Olsa da Son İşaretler İyi

Richmond Federal Rezerv Başkanı Tom Barkin, enflasyonun yüksek seyrettiğini ancak son rakamların olumlu olduğunu söyledi.
FED’den Barkin: Enflasyon Çok Yüksek Olsa da Son İşaretler İyi
HABER GİRİŞ

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Tom Barkin, enflasyonun hala yüksek olduğunu ve FED’in ekonomiyi soğutmak için daha çok işi olduğunu ima etti. Barkin yüksek rakamlara rağmen, geçen ay açıklanan rakamların olumlu olduğunu ve bunun enflasyonun daha hızlı düşmeye başlayacağının işareti olduğunu söyledi.

ABD’de Haziran ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3,0 olarak açıklanmıştı. FED’in amacının durgunluğa neden olmadığını belirten Barkin, hedeflerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi.

Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesine şaşırmadığını söyleyen Barkin, bu kararın FED’in politikası üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağını ifade etti. Derecelendirme kurulusu Fitch geçtiğimiz gün ABD’nin uzun vadeli kredi notunu AAA’dan AA+ seviyesine indirdi.

Barkin ekonomide resesyon olması halinde bunun şiddetli olmayacağını ve iş gücü piyasasında daha az bozulmaya neden olacağını belirtti. Enflasyonla mücadele çabalarının birçok sektörde küçük durgunluğa neden olduğunu sözlerine ekledi.

FED geçen ay gerçekleştirdiği son toplantısında faiz oranını 25 baz puan artışla yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. Federal Rezerv’in takibinde olan bir diğer veri olan çekirdek PCE endeksi ise Temmuz’da düşüş eğilimini sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Faiz artırımları ve son verilere rağmen ABD’de enflasyon FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.