Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Takibindeki Çekirdek PCE Endeksinde Temmuz’da Düşüş Sürdü

Federal Rezerv tarafından izlenen başlıca verilerden çekirdek kişisel tüketim giderleri Temmuz ayı rakamları açıklandı.
FED’in Takibindeki Çekirdek PCE Endeksinde Temmuz’da Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv tarafından yakından izlenen bir tüketici fiyatları ölçüsü, geçen ay Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Düşüş, ABD’deki enflasyonun bir zamanlar tarihi yüksek seviyelerinden istikrarlı bir şekilde gerilediğinin son işareti.

.ABD Ticaret Bakanlığı, çekirdek kişisel tüketim giderlerinin Temmuz’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 arttığını bildirdi. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Fiyatlar, Mayıs ayındaki yıllık yüzde 3,8’lik artışın ardından, Haziran’da 12 ay öncesine göre sadece yüzde 3 arttı, ancak yine de Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefinin üzerinde. Aylık bazda fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0,1’den hafif bir artışla Mayıs’tan Haziran’a kadar yüzde 0,2 arttı.

Son veriler ekonominin olağandışı doğasının altını çiziyor: Sağlıklı bir iş piyasası işe alımları destekliyor, ücretleri yükseltiyor ve işsizliği yarım yüzyılın en düşük seviyesinde tutuyor. Yine de enflasyon, tipik olarak işsizliğin düşük olduğu zamanlarda olduğu gibi, yükselmek yerine zayıflıyor.

Bu, FED’in ekonomi için zor bir yumuşak iniş gerçekleştirebileceğini, enflasyonun derin bir durgunluğu tetiklemeden yüzde 2 hedefine doğru düşebileceğini gösteriyor. FED üyeleri istikrarlı bir şekilde büyüyen ekonominin enflasyonu sürdürmeye yardımcı olabileceği konusunda hala endişeli görünüyor.

GCM Yatırım Banner

Veri bu hafta FED’in toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım kararını takip ediyor. FED son faiz artırımı ile oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

Genel enflasyon azalmış olsa bile, değişken gıda ve enerji maliyetlerini içermeyen çekirdek enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. FED üyeleri, çekirdek fiyatların enflasyonun nereye gidebileceğinin daha iyi bir ölçüsü olduğunu düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın