Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Temmuz Faiz Kararını Duyurdu! Beklentiler Karşılandı mı?

Küresel piyasaların odaklandığı ABD Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. FED'in Temmuz faiz kararı ne yönde oldu? İşte detaylar...
FED Temmuz Faiz Kararını Duyurdu! Beklentiler Karşılandı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), 25-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıların ardından Temmuz ayı faiz kararını ve para politikasında aldığı kararları duyurdu. Piyasa beklentileri doğrultusunda 25 baz puanlık faiz artışı yapıldı ve gösterge faiz oranı yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltilmiş oldu.

Bu seviye, aynı zamanda son 22 yılın en yüksek faizi olarak kayıtlara geçti.

Altın, dolar, borsa ve kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen karar için FED faiz görüntüleme aracı yüzde 98,9 olasılıkla 25 baz puanlık faiz artışını fiyatlamıştı.

FED’den Mesajlar

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, faiz kararının oy birliği ile alındığı belirtilirken, ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla büyüdüğü ifade edildi.

Enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği belirtilirken, enflasyonu düşürmek adına ilave sıkı para politikasının ölçüsünün değerlendirileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İstihdam artışlarının son aylarda güçlü, işsizlik oranının düşük olmaya devam ettiği vurgulanırken; sıkı kredi şartlarının ekonomik aktivite üzerinde, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratmasının büyük olasılık olduğu, bu etkinin büyüklüğünün belirsiz olmaya devam ettiği belirtildi.

Faiz kararı sonrasında piyasalar Eylül ayındaki FED toplantısında faiz artırım olasılığını yüzde 18, Kasım toplantısında ise yüzde 36,5 olarak fiyatlıyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD, yüksek enflasyonla mücadele amacıyla Mart 2022 döneminden bu yana faiz artışları yapıyor.

Mart ve Mayıs toplantılarında 25’er baz puanlık artışla faizi yüzde 5,25’ye çıkaran Banka, Haziran toplantısında ise değişiklik yapmayarak faizi yüzde 5,25’te sabit bırakmıştı. Başkan Powell, sıkı önlemlerin henüz tam anlamıyla etkisinin görülmediğini ve enflasyon için belirlenen yüzde 2 hedefine ulaşıncaya kadar faiz artışlarının devam edebileceği mesajını vermişti.

Powell’ın Açıklamalarından Öne Çıkanlar

Her toplantının ardından bir basın açıklaması yapan FED Başkanı Powell, yine kameralar karşısına çıktı. Powell’ın açıklamaları Merkez Bankası’nın önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğine dair ipuçları vermesi ve bu bağlamda piyasaların önünü görebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

İşte o açıklamalardan dikkat çekenler…

Enflasyonun orta vadeli hedef olan yüzde 2’nin üzerinde kalmaya devam ettiğini ve bunun yarattığı baskının farkında olduklarını söyleyen Powell, yüzde 2 hedefinde kararlı olduklarını tekrar etti.

“Gelen veriler sonrası eğer faiz artırmamız gerekiyorsa bu artırım kararını vereceğiz” diyen Powell, “Eylül verilerinden sonra faiz artışına gitmemiz gerekmezse, faiz artırmayız” ifadesini kullandı.

Faiz kararını gelen verilere göre toplantıdan toplantıya ele alacaklarının altını çizen FED Başkanı, “Son enflasyon verisi beklenenden iyi geldi ama bu sadece bir veriydi ve buna bağlı olarak bir karar alamayız. Daha fazla veriye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Sıkılaştırıcı para politikalarının bir süre daha devam etmesi gerektiğini söylerken, çekirdek enflasyonun hala oldukça yüksek olduğuna ve faiz artırımlarına rağmen işsizliğin hala tarihi düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekti.

Bir Sonraki Fed Faiz Kararı Ne Zaman?

FED’in bir sonraki faiz kararı 19-20 Eylül tarihindeki toplantıların ardından açıklanacak. Banka’nın faiz kararı için gerçekleştireceği diğer toplantı tarihleri ise 31 Ekim-1 Kasım, 12-13 Aralık olarak sıralanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın