Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Piyasalarının Odağındaki ABD Haziran Enflasyonu Açıklandı

Küresel piyasaların ve FED'in yakından izlediği ABD Haziran ayı enflasyon rakamları yayımlandı. Enflasyondaki düşüş beklentisi gerçekleşti mi?
Dünya Piyasalarının Odağındaki ABD Haziran Enflasyonu Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların dört gözle beklediği ABD tüketici fiyat enflasyonu açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından paylaşılan bilgilere göre Amerika’da enflasyon Haziran’da yıllık bazda yüzde 3,0 oranında gerçekleşti.

Enflasyon Mayıs’ta yüzde 4 ile son iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Haziran’daki yüzde 3’lük artış, Mart 2021’den bu yana en düşük 12 aylık artış olarak kaydedildi.

Bir önceki aya göre de yüzde 0,2 oranında artış göstererek, piyasanın yüzde 0,3 artış beklentisinden daha düşük oranda gerçekleşti.

Haziran için beklenti ise yüzde 3,1 seviyesine çekilmesiydi. ABD’de enflasyon 2022’nin Haziran ayında yüzde 9,1 ile son 40 yılın en yükseğini gördü.

ABD Merkez Bankası (FED), yükselişe geçen enflasyonla mücadele için geçen yıl Mart ayından itibaren faiz artışına başladı.

Politika faizini yüzde 0,25’ten yüzde 5,25’e kadar yükseltti. Bugün açıklanan veri FED’in 26 Temmuz toplantısında vereceği faiz kararı için de yol gösterici olacak. Mevcut durumda piyasadaki beklentiler 25 baz puanlık artış yapılması noktasında yoğunlaşıyor.

Yıllık bazda enerji enflasyonu yüzde 16,7 azalırken, gıda enflasyonu yüzde 5,7 oranında artış gösterdi.

Benzin fiyatları yüzde 26,5, enerji ürünleri yüzde 26,8, akaryakıt yüzde 36,6, enerji hizmetleri yüzde 0,9 azaldı.

Öte yandan elektrik grubunda enflasyon yüzde 5,4, ulaşım servislerinde yüzde 8,2, tıbbi bakım ürünlerinde yüzde 4,2, giyimde yüzde 3,1 arttı.

ABD’de çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 4,8 oranında artarken, her ikisi de beklentinin altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu