Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Tahminler Ne Yönde?

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Peki, karar saat kaçta açıklanacak, FED faiz oranını ne yapacak?
FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Tahminler Ne Yönde?
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada finans piyasalarının merakla beklediği gün geldi çattı. Amerikan Merkez Bankası (FED), bugün Eylül ayı toplantısında aldığı faiz kararını açıklayacak. Karar Türkiye saati ile 21.00’de duyurulacak.

FED’in yapacağı açıklama piyasalara yön verecek. Ekonomi gündeminin yakından takip ettiği konuya dair tüm merak edilenleri ve beklentileri sizler için derledik.

FED Toplantısı Hangi Tarihte Yapılacak

FED, Ağustos ayında toplantı yapmamıştı. Bu ay ise 20-21 Eylül tarihlerinde bir araya gelerek, para politikasına dair izlenecek yol için yeni kararlar alınacak.

Faiz oranında yapılacak değişiklik ve uygulanacak politika adımları saat 21.00’de açıklanacak. Etkisi ise tüm piyasalarda hemen hissedilecek.

Hemen arkasından FED Başkanı Jerome Powell, bir basın açıklaması yapacak. Faiz kararı kadar Powell’ın yapacağı açıklamalar ve vereceği mesajlar da çok önemli.

FED Faiz Kararı Ne Olur?

FED Faiz Kararı Ne Olur?
Kaynak: Trading Economics

ABD’de enflasyon Haziran’daki yüzde 9,1 zirvesinden sonra, Temmuz’da yüzde 8,5’e geriledi. Ağustos ayında yüzde 8,1’e inmesi beklenirken, yüzde 8,3 ile tahminlerin üzerinde artış gösterdiği görüldü.

Enflasyonun yüksek gelmesi, FED’in agresif faiz artışına devam edeceği beklentisini yükseltti. Bu akşam yapılacak açıklamada ise piyasanın yüzde 80’in üzerinde beklentisi 75 baz puan artış yapılacağı yönünde.

Az da olsa 100 baz puanlık artış olabileceğini tahmin eden bir kitle de mevcut. Banka, Mart ayında yüzde 0,25 olan federal oranını 25 baz puan artırarak parasal sıkılaşmada ilk adımı atmıştı. Bu aynı zamanda 3 yıl aradan sonra yapılan ilk faiz artırımı olmuştu.

Mayıs toplantısında 50, Haziran’da 75 ve Temmuz ayında 75 baz puan artış yaptı. Şu an yüzde 2,50 olan faiz oranı bugün 75 baz puan daha artarsa yüzde 3,25’e çıkacak. Ancak düşük ihtimal de olsa 100 baz puanlık jumbo artış yapması halinde yüzde 4,00’e ulaşacak. Bu da kripto ve borsa gibi riskli varlıkları olumsuz etkileyecek.

75 baz puan artış bekleyen FED Yönetim Kurulu Üyesi Madis Muller, enflasyon düşmezse daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini söyledi. Birçok FED yetkilisi de haftalardır faiz artışının devam etmesi konusunda çok net ifadeler kullanıyor.

Powell’ın Mesajları Neden Önemli?

Her toplantı sonrasında bir basın açıklaması yapan FED Başkanı Powell, sadece faiz kararı hakkında değil önümüzdeki süreçte neler yapılabileceği konusunda da bilgilendirme yapıyor. Piyasanın önünü görebilmesi açısından, Powell’ın ağzından çıkacak her söz çok önemli.

Powell, geçen ayın sonunda Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı kritik konuşmada fiyat istikrarını yeniden tesis etmek ve enflasyonu yüzde 2 hedefine ulaştırmak için tüm araçları güçlü bir şekilde kullanacaklarını söyledi.

Eylül toplantısı için 75 baz puan artışı işaret eden Powell, çok şahin söylemlerde bulunmuş ve enflasyonu düşürene kadar ekonomide durgunluk olsa bile faiz oranlarını artıracaklarını söylemişti.

13 Eylül’de açıklanan enflasyon rakamlarından önce yaptığı açıklamalarda da benzer tavrını sürdürerek, “Enflasyonda hedefe ulaşana kadar tereddüt etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

KPMG baş ekonomisti Diane Swonk, Powell’ın söylediklerinin çok önemli olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar teorik yol haritalarımız vardı, ancak FED’in bakış açısına göre bir sıkılaştırma dünyasına doğru ilerliyorlar.“ dedi.

1980’lerin başından bu yana enflasyonla mücadele politikasının sıkılaştırılmadığını, FED’in amacının enflasyonu yavaş yavaş aşağı çeken ve işsizlik oranını kademeli olarak artıran uzun süreli bir yavaşlama olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar