Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Toplantısı Ne Zaman? Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

ABD Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı için geri sayım başladı. Peki, karar saat kaçta açıklanacak, FED faiz oranını ne yapacak?
FED Toplantısı Ne Zaman? Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada finans piyasalarının merakla beklediği gün geldi çattı. Amerikan Merkez Bankası (FED), bugün 2022’nin son toplantısında aldığı faiz kararını açıklayacak. Karar Türkiye saati ile 22.00’de duyurulacak.

FED’in yapacağı açıklama altın, dolar, borsa ve kripto olmak üzere tüm piyasalara yön verecek. Özellikle de Başkan Jerome Powell’dan gelecek mesajlar yakından izlenecek. Ekonomi gündeminin pür dikkat takip ettiği konuya dair tüm merak edilenleri ve beklentileri sizler için derledik.

FED Toplantısı Hangi Tarihte Yapılacak?

FED, 13-14 Aralık tarihlerinde bir araya geldikten sonra para politikasına dair izlenecek yol için yeni kararlar alınacak.

Faiz oranında yapılacak değişiklik ve uygulanacak politika adımları 14 Aralık’ta, saat 22.00’de açıklanacak. Etkisi ise tüm piyasalarda hemen hissedilecek.

Hemen arkasından FED Başkanı Jerome Powell, bir basın açıklaması yapacak. Faiz kararı kadar Powell’ın yapacağı açıklamalar ve vereceği mesajlar da çok önemli. Hatta bu toplantıda faiz kararından çok Powell’ın ağzından çıkacak sözler daha kritik öneme sahip.

FED Faiz Kararı Ne Olur?

FED Faiz Kararı Ne Olur?
Kaynak: Trading Economics

ABD’de enflasyon Haziran’daki yüzde 9,1 zirvesinden sonra, Temmuz’da yüzde 8,5’e geriledi. Ağustos ayında yüzde 8,1’e inmesi beklenirken, yüzde 8,3 ile tahminlerin üzerinde artış gösterdiği görüldü. Eylül ayında da yüzde 8,2 ile beklenti üstü bir enflasyon oranı açıklandı. Ancak son iki aydır düşüş gösteriyor. Ekim’de yüzde 7,7’ye düşen enflasyon, Kasım’da yüzde 7,1’e indi.

Enflasyonun düşüşe geçmesi FED’in faiz artışında hız keseceği beklentisini yükseltti. Bu akşam yapılacak açıklamada ise piyasanın yüzde 80’in üzerinde beklentisi 50 baz puan artış yapılacağı yönünde.

Banka, Mart ayında yüzde 0,25 olan federal oranını 25 baz puan artırarak parasal sıkılaşmada ilk adımı atmıştı. Bu aynı zamanda 3 yıl aradan sonra yapılan ilk faiz artırımı olmuştu.

Mayıs toplantısında 50, Haziran, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında da 75 baz puanlık artış yaptı. Federal fon oranı son yapılan değişiklikle yüzde 4,00 seviyesinde. Ekonomistlerin beklentisi ve anket sonuçlarına göre bugün 50 baz puanlık daha artırım yapılması ve yüzde 4,50’ye çıkarılması öngörülüyor.

Powell, Kasım ayının sonunda yaptığı açıklamada Aralık toplantısında faiz artışı hızının yavaşlamasının mümkün olduğunu söyledi. Enflasyonla mücadele konusunda yollarının hala uzun olduğunu belirten Powell, tam olarak düştüğünü görmek için daha fazla kanıta ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

Powell’ın Mesajları Neden Önemli?

Her toplantı sonrasında bir basın açıklaması yapan FED Başkanı Powell, sadece faiz kararı hakkında değil önümüzdeki süreçte neler yapılabileceği konusunda da bilgilendirme yapıyor. Piyasanın önünü görebilmesi açısından, Powell’ın ağzından çıkacak her söz çok önemli.

Powell, Ağustos ayında Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı kritik konuşmada fiyat istikrarını yeniden tesis etmek ve enflasyonu yüzde 2 hedefine ulaştırmak için tüm araçları güçlü bir şekilde kullanacaklarını söyledi.

Bu toplantıda şahin söylemlerde bulunmuş ve enflasyonu düşürene kadar ekonomide durgunluk olsa bile faiz oranlarını artıracaklarını söylemişti. Nitekim devam eden aylarda iki kez art arda faiz artışı yapıldı.

Powell, Eylül ayında yaptığı bir başka konuşmada “Enflasyonda hedefe ulaşana kadar tereddüt etmeyeceğiz” diyerek şahin tavrını sürdürmüştü.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, Powell’a yolladığı bir notta agresif adımlar konusunda uyarıda bulunarak, FED’in görevinin maksimum istihdamı, istikrarlı fiyatları ve ılımlı uzun vadeli faiz oranlarını teşvik etmek ve enflasyonla mücadele gibi görevleri olduğunu hatırlatmıştı.

Jefferies baş mali ekonomisti Aneta Markowska, dün açıklanan verilere değinerek, “Enflasyon konusunda henüz herhangi bir zafer kazanabileceklerini sanmıyorum. Bunu yapmadan önce çok ama çok dikkatli olacaklarını düşünüyorum.” dedi.

AXA Investment Mangers makroekonomik araştırma başkanı David Page ise FED’in bir süredir sıkılaşma hızını yavaşlatmak istediğini söylediğini ancak iyileştirilmiş enflasyon verilerinin Powell’ın işini daha da zorlaştırdığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu