Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bowman Faiz Artışına Devam Sinyali Verdi

FED yönetim kurulu üyelerinden Bowman, Amerika enflasyonunun yüzde 2'lik hedefe düşmesi için daha fazla faiz artışına ihtiyaç olabileceği sinyalini verdi. İşte detaylar;
FED/Bowman Faiz Artışına Devam Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

Temmuz toplantısının ardından faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesine çıkaran Amerika Merkez Bankası (FED), Mart 2022’den bu yana faiz artış kararları alıyor. FED yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman, bankanın gelecek toplantı kararlarına yönelik açıklamada bulundu.

Amerika enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğine işaret eden Bowman, FED’in enflasyonu düşürmek için muhtemelen faiz oranlarını artırması gerekeceğini öne sürdü.

Ülkedeki güçlü tüketici harcamaları, konut piyasasındaki toparlanma ve yüksek fiyatları besleyen işgücü piyasası dikkate alındığında FED’in Temmuz’daki çeyrek puanlık faiz artışını desteklediğini bildirdi.

Colorado’da Kansas Bankacılar Birliği’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Bowman, “Ayrıca, enflasyonu FOMC’nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) yüzde 2 hedefine doğru bir yola sokmak için ek faiz artırımlarına ihtiyaç duyulacağını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Açıklanan Ekonomik Veriler FED Kararına Yön Verecek

Para politikasının önceden belirlenen bir rotada olmadığına dikkat çekerek, verilerin gelecekteki kararları yönlendireceğinin bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Şahin görüşleriyle sık sık adından bahsettiren Bowman, “”Gelecek veriler enflasyondaki ilerlemenin durduğunu gösteriyorsa, federal fon oranını gelecekteki bir toplantıda yükseltmeye istekli olmalıyız.” dedi.

Bowman konuşmasında çoğul oran artışları ifadesini kullanarak, FED’in faiz oranında daha yükseğe çıkması gerektiği yönündeki düşüncelerini gösterdi.

Bowman: Tutarlı Kanıtlar Arayacağım

Temmuz’daki faiz artırımının ardından FED Başkanı Jerome Powell, Eylül’de yeni bir faiz artırımına kapı aralamıştı. Ancak Amerika’da açıklanacak verilerin bir duraksamaya izin verebileceğinin de sinyalini vermişti.

ABD’de son açıklanan enflasyon okumasının olumlu olduğunu dile getiren Bowman, şu şekilde konuştu;

“Ancak daha fazla oran artışı ve federal fon oranının kısıtlayıcı bir seviyede ne kadar kalması gerektiğini düşündüğüm için enflasyonun yüzde 2 hedefimize doğru anlamlı bir yolda olduğuna dair tutarlı kanıtlar arayacağım.”

Bowman konuşmasında tüketici harcamalarındaki yavaşlama işaretlerini ve işgücü piyasası koşullarının gevşemekte olduğuna ilişkin işaretleri de izleyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.