Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bullard: Veriler FED’i Daha Fazla Faiz Artırımına Yönlendirebilir

Eski FED yetkilisi James Bullard, son verilere atıfta bulundu ve daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini söyledi. Detaylar haberde...
Bullard: Veriler FED’i Daha Fazla Faiz Artırımına Yönlendirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Eski FED yetkilisi, ABD ekonomisinin beklenmedik gücü ve altta yatan enflasyonun hala sağlam seviyeleri göz önüne alındığında, FED yetkililerinin faiz oranlarını ne kadar artırmaları gerektiğine ilişkin daha yüksek tahminlerini revize edebileceğini söyledi.

Daha önce St. Louis FED’in başkanlığını yapan James Bullard, Fed’in faiz oranlarına ilişkin kolektif görüşünü ne kadar yükseltmek zorunda kalabileceğini veya ne zaman faiz artırımına gideceğine dair net bir rakam vermedi.

Son yıllarda FED’in yüksek enflasyonu frenlemek için agresif faiz artırımlarından yana önde gelen şahinlerinden biri olan Bullard, devam eden enflasyon baskılarını gösteren Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasının ardından konuştu.

Bullard’ın gördüğü sorun, TÜFE’deki aylık değişimin Ağustos ayında Temmuz ayına göre daha yüksek olmasıydı. Bu gelişmenin biraz endişe verici olduğunu söyleyen Bullard, FED yetkililerinin enflasyonun hızlanmak yerine gevşemesini istediğini ve verilerin daha önce düşündükleri kadar hızlı düşmeyeceğini gösterdiğini ifade etti.

Bullard, verilerin, faiz oranı patikası için beklenenden biraz daha yüksek bir gidişata yönelik hissiyatı değiştirebileceğini söyledi.

FED’in önümüzdeki hafta yapılacak iki günlük politika toplantısının sonunda gösterge gecelik faiz oranını mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığında bırakması bekleniyor. Merkez bankası ayrıca ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik ve federal fon oranına ilişkin politika yapıcıların güncellenmiş tahminlerini yayınlayacak.

Bullard, FED’i daha fazla aksiyon almaya iten şeyin yalnızca enflasyon olmadığını, pek çok politika yapıcının bu yılki zayıf faaliyet beklentilerinin karşılanmadığını söyledi.

Yetkililerin tahminlerini güncellemek durumunda kalacağını savunan Bullard, yetkililerin para politikası beklentilerini değiştirmemesinin mümkün olduğunu ancak aynı zamanda daha fazla faiz artırımına gidilmesine yönelik kapıyı da açabileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu