Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bullard: Veriler FED’i Daha Fazla Faiz Artırımına Yönlendirebilir

Eski FED yetkilisi James Bullard, son verilere atıfta bulundu ve daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini söyledi. Detaylar haberde...
Bullard: Veriler FED’i Daha Fazla Faiz Artırımına Yönlendirebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eski FED yetkilisi, ABD ekonomisinin beklenmedik gücü ve altta yatan enflasyonun hala sağlam seviyeleri göz önüne alındığında, FED yetkililerinin faiz oranlarını ne kadar artırmaları gerektiğine ilişkin daha yüksek tahminlerini revize edebileceğini söyledi.

Daha önce St. Louis FED’in başkanlığını yapan James Bullard, Fed’in faiz oranlarına ilişkin kolektif görüşünü ne kadar yükseltmek zorunda kalabileceğini veya ne zaman faiz artırımına gideceğine dair net bir rakam vermedi.

Son yıllarda FED’in yüksek enflasyonu frenlemek için agresif faiz artırımlarından yana önde gelen şahinlerinden biri olan Bullard, devam eden enflasyon baskılarını gösteren Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasının ardından konuştu.

Bullard’ın gördüğü sorun, TÜFE’deki aylık değişimin Ağustos ayında Temmuz ayına göre daha yüksek olmasıydı. Bu gelişmenin biraz endişe verici olduğunu söyleyen Bullard, FED yetkililerinin enflasyonun hızlanmak yerine gevşemesini istediğini ve verilerin daha önce düşündükleri kadar hızlı düşmeyeceğini gösterdiğini ifade etti.

Bullard, verilerin, faiz oranı patikası için beklenenden biraz daha yüksek bir gidişata yönelik hissiyatı değiştirebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

FED’in önümüzdeki hafta yapılacak iki günlük politika toplantısının sonunda gösterge gecelik faiz oranını mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığında bırakması bekleniyor. Merkez bankası ayrıca ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik ve federal fon oranına ilişkin politika yapıcıların güncellenmiş tahminlerini yayınlayacak.

Bullard, FED’i daha fazla aksiyon almaya iten şeyin yalnızca enflasyon olmadığını, pek çok politika yapıcının bu yılki zayıf faaliyet beklentilerinin karşılanmadığını söyledi.

Yetkililerin tahminlerini güncellemek durumunda kalacağını savunan Bullard, yetkililerin para politikası beklentilerini değiştirmemesinin mümkün olduğunu ancak aynı zamanda daha fazla faiz artırımına gidilmesine yönelik kapıyı da açabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.