Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup, FED’in Kasım Toplantısında Faiz Artırımı Yapmasını Bekliyor

Citigroup, Federal Rezerv’in Kasım ayında yapacağı toplantıda nasıl bir karar alacağını tahmin etti. Detaylar şöyle…
Citigroup, FED’in Kasım Toplantısında Faiz Artırımı Yapmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Citigroup, ABD Merkez Bankası’nın (FED), daha önce Eylül ayındaki artış tahminiyle karşılaştırıldığında, Kasım ayında temel faiz oranını 25 baz puan artırmasını bekliyor. Andrew Hollenhorst liderliğindeki Citigroup ekonomistlerine göre, son enflasyon verileri FED’in gelecek haftaki politika toplantısında duraklayacağı beklentilerini artırdı.

Citigroup ekonomistleri, “Beklenenden biraz daha güçlü olan okuma, FED’in 2023 medyan noktasını değiştirmeden bırakmasını sağlayacak gibi görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu. CME FED Faiz Görüntüleme Aracı verilerine göre yatırımcılar, Eylül ayındaki toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılması ihtimalini yüzde 97, Kasım ayında ise yaklaşık yüzde 60 olarak görüyor.

Citigroup’un değerlendirmesi, ABD’de dün açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor. Ülkede enflasyon Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 3,7 olarak açıklandı ve yüzde 3,6 olan beklenti aşılmış oldu.

FED Mart 2022’den bu yana başlattığı faiz artırım politikası ile oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Ağustos sonunda ABD ekonomisinde ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı.

Ekonomi Nisan’dan Haziran’a kadar olan dönemde yıllık bazda yüzde 2,1 olarak büyüdü ve ekonomistlerin beklentisini karşılamadı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.