Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi İkinci Çeyrek Büyümesi Beklentiyi Karşılamadı

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriler ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüdüğünü ancak beklentileri karşılamadığını gösteriyor.
ABD Ekonomisi İkinci Çeyrek Büyümesi Beklentiyi Karşılamadı
HABER GİRİŞ

ABD ekonomisinin ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin Nisan’dan Haziran’a kadar yıllık bazda yüzde 2,1 oranında büyüdüğünü ve tüketicilerin ve işletmelerin yüksek borçlanma maliyetleri karşısında dayanıklılığının devam ettiği kaydedildi.

Buna rağmen büyüme rakamları beklentileri karşılamadı. Hükümet daha önce ekonominin geçen çeyrekte yıllık yüzde 2,4 oranında büyüyeceğini tahmin etmişti. Ticaret Bakanlığı’nın geçen çeyrekteki ikinci büyüme tahmini, Ocak’tan Mart’a kadar olan yıllık yüzde 2’lik büyüme oranından hafif bir hızlanmaya işaret ediyordu.

ABD büyüme rakamları
Kaynak: ABD Ticaret Bakanlığı

Ekonomi, Federal Rezerv’in faiz artırımları ile enflasyonu dizginlemeye yönelik yoğun hamlesi nedeniyle yavaşlamış olsa da, işverenlerin hâlâ işe alım yapması ve tüketicilerin hâlâ harcama yapmasıyla büyümeyi sürdürmeyi başardı.

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasına ilişkin rapor, geçen çeyrekteki büyümenin tüketici harcamaları ve iş yatırımlarındaki artışlardan kaynaklandığını ortaya koydu. Amerikan ekonomisi, FED’in 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu engellemeye yönelik agresif faiz artırımlarının ortasında ortasında şaşırtıcı derecede dayanıklı olduğunu kanıtladı.

Geçen yılın Mart ayından bu yana FED, gösterge faiz oranını 11 kat artırdı ve bu durum ekonomide durgunluk yaşanacağına dair beklentilerin artmasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Düşen enflasyon, devam eden ekonomik büyüme ve yavaş ama istikrarlı işe alımların birleşimi, nadir görülen bir yumuşak iniş umutlarını artırdı. Bu, FED’in acı verici bir durgunluğa neden olmadan yüksek enflasyonu yenmeyi başardığı bir senaryo olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.