Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Açıkladı: ABD’nin Uzun Vadeli Kredi Notu Düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürdü. Detaylar haberde;
Fitch Açıkladı: ABD’nin Uzun Vadeli Kredi Notu Düşürüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Salı günü ABD hükümetinin uzun vadeli kredi notunu AAA’dan AA+’ya indirdiğini duyururken, önümüzdeki üç yıl içinde beklenen mali bozulmanın yanı sıra yüksek ve giderek artan genel hükümet borç yükünü gerekçe gösterdi.

Görünümün negatif izlemeden durağana çevrildiğinin bildirildiği açıklamada, notun düşürülmesinin gelecek üç yıl içinde beklenen mali bozulma ve genel hükümet borç yükünün yanı sıra tekrarlanan borç limiti açmazlarıyla son dakika kararlarında kendini gösteren benzer nottaki emsallerine göre yönetişim erozyonunu yansıttığı kaydedildi.

Derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, “Fitch’in görüşüne göre Haziran 2025’e kadar borç limitini askıya alan anlaşmaya rağmen, mali ve borç konuları da dahil olmak üzere son 20 yılda yönetişim standartlarında istikrarlı bir bozulma oldu” ifadeleri kullanıldı.

Yellen Karara Katılmadı: Keyfi ve Güncel Olmayan Veriler

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, derecelendirme kuruluşunun bu kararına kesinlikle katılmadığını belirtti.

Kararın, keyfi ve güncel olmayan verilere dayandığını öne süren Yellen, Fitch’in kararını dayandırdığı göstergelerin çoğunda ABD’nin kaydettiği ilerlemeye rağmen kuruluşun not değişikliğini şimdi açıkladığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kararın, Amerikalıların, yatırımcıların ve dünyanın dört bir yanındaki insanların halihazırda bildiklerini değiştirmediğini sözlerine ekledi.

Son dönemde ülke ekonomisinin hızlı bir ekonomik toparlanma gösterdiğini söyleyen Hazine Bakanı, ayrıca işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yakın seyrettiğinden, enflasyonun önemli ölçüde düştüğününden ve ülke ekonomisinin büyümeye devam ettiğinden bahsetti.

Atlanta Truist Danışmanlık Hizmetlerinin Yatırımdan Sorumlu Eş Başkanı Keith Lerner ise konuyla ilgili “Bu beklenmedik bir durumdu” derken “Piyasa etkisi şu anda belirsiz. Piyasa, kötü haberlere karşı bir şekilde savunmasız olduğu bir noktada” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.