Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bostic Faiz İndirimi Sinyali Verdi

Enflasyonla mücadelede sıkı faiz kararlarına imza atan Atlanta FED Başkanı Bostic, gelecek yıl ajandasında faiz indiriminin olabileceğini paylaştı.
FED/Bostic Faiz İndirimi Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

Şahin tavır alan Merkez Bankası başkanları arasında gösterilen Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic tarafından yeni bir çıkış geldi. Son açıklamalarında bu yıl için faiz indirimi beklemediğini duyuran Bostic, gelecek yıl tahminlerinde yumuşama gösterdi.

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Atlanta FED Başkanı, mevcut durumda en erken zamanda 2024’ün ikinci yarısına kadar faiz indiriminin söz konusu olmadığı yönünde düşüncesini paylaştı.

Bostic, “Temel görünümüm en erken gelecek yılın ikinci yarısına kadar herhangi bir kesinti öngörmüyor” diyerek, 2024’ün ikinci yarısından itibaren indirime gidilebileceğine dikkat çekti.

Ekonomide Mevcut Durum Korunursa Faiz Sabit Kalabilir

Bostic, ABD’de düşen enflasyon verilerine atıf yaparak, ekonomide gidişatın beklendiği gibi gitmesi halinde faiz oranlarını bir sonraki toplantıda sabit bırakma sinyali verdi.

Amerika’da son gelen verilerde yüzde 3,0 oranına kadar çekilen enflasyonda kayda geçen rakamların umut verici olduğuna ancak buna rağmen FED’in yüzde 2 hedefinde ısrarcı olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Atlanta FED Başkanı, “Enflasyonun hedefimize ulaşacağından kesinlikle ama kesinlikle emin olana kadar politika duruşumuzu değiştirmeme yönünde kararlı olacağım” dedi.

Ayrıca enflasyonda beklenmedik bir yükselişin yaşanması durumunda rahatlıkla faiz artırımına gidebileceklerini sözlerine ekledi.

Bostic, “Enflasyon düşerken işsizliğin yükselmesini bekliyorum ancak belki sadece yüzde 3’ün üzerinde veya en fazla yüzde 4’e kadar” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.