Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Waller Faiz Tahminini Açıklarken Uyardı: Henüz Çok Erken

ABD'de enflasyon iyimserliği sürerken FED/Waller, Aralık için faiz beklentisini paylaştı. Güvercin açıklamanın yanında "henüz çok erken" uyarısı yaptı.
FED/Waller Faiz Tahminini Açıklarken Uyardı: Henüz Çok Erken
HABER GİRİŞ

ABD’de açıklanan son enflasyon verileri, yetkililerin duruşuna yansımaya devam ediyor. Hem tüketici hem üretici fiyat endeksi cephesinden beklenti altı fiyat artışları gelirken ABD Merkez Bankası’ndan (FED) güvercin mesajlar geliyor.

Bu hafta yaptığı bir açıklamada faiz artırımlarının doğru zamanda durdurulması gerektiğini söyleyen Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, enflasyonla mücadelede mantıklı olduğunda ara verilebileceğini savundu. ABD Merkez Bankası (FED) Guvernörü Christopher Waller da dün geç saatlerde yayımlanan konuşmasında benzer açıklamalarda bulundu.

Waller, ekonomik veriler iş birliği yaptığı sürece faiz oranı artışlarını yakında düşürmeye açık olduğunu söyledi. Açıklamalar, 13-14 Aralık’ta toplanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) için beklentiler 50 baz puanlık artırıma işaret ederken geldi.

Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda FED, Kasım toplantısında yaptığı 4. ardışık 75 baz puan artırımın ardından faizde 50 baz puan artış yapacak. Waller’ın söz konusu beklentileri daha da güçlendirecek şekilde konuştu:

“FOMC’nin Aralık ayı toplantısına baktığımda, son birkaç haftaya ait veriler, 50 baz puanlık bir artışa geri adım atma konusunda beni daha rahat ettirdi.”

GCM Yatırım Banner

Ancak 1 Aralık’ta açıklanacak sonraki kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) raporu ve bir sonraki istihdam raporu dahil olmak üzere daha fazla veri görene kadar bu konuda bir yargıya varmayacağını ekledi.

Waller, Ekim ayı enflasyon verilerinin yeni bir eğilimi doğruladığından emin olmak için verileri yakından izleyeceğini söyledi. “Tüketici fiyatlarındaki bu yavaşlamanın ne kadar devam edeceğini bilmiyorum. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde aşağıya doğru yöneldiği sonucuna varmak için çok erken.” diyerek uyarıda bulundu.

“Diğer pek çokları gibi, umarım bu TÜFE raporu enflasyonda anlamlı ve kalıcı bir düşüşün başlangıcı olur. Ancak politika yapıcılar umuda dayalı hareket edemezler” ifadelerini ekledi. Konuşmasında büyüme tahminlerini de paylaşan Waller, ABD’de ekonomik büyümenin 2022’de önemli ölçüde yavaşladığını ve bunun gelecek yılda da devam etmesini beklediğini aktardı.

“Reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), bu yılın ilk yarısında bir miktar daraldıktan sonra üçüncü çeyrekte toparlanarak yıllık yüzde 2,6’lık büyüme oranına ulaşsa da tüm göstergeler bunun geçici bir artış olduğunu ve zayıf büyümenin bu yılın son çeyreğinde geri dönüp 2023’e kadar devam edeceğini gösteriyor.” dedi.

Nedeninin ise açık bir şekilde yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.