Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Waller: Enflasyonla Mücadele Yumuşamadı

FED üyelerinden Christopher Waller, faiz artışı konusunda hızdan ziyade gelinen son noktaya bakılması gerektiğini söyledi.
FED/Waller: Enflasyonla Mücadele Yumuşamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) Guvernörü Christopher Waller, son açıklanan enflasyon rakamları ve faiz beklentilerine dair konuştu. Amerika’da enflasyon Ekim ayında yüzde 7,7 ile beklentilerden daha iyi geldi.

Waller, bunun FED’in bir sonraki toplantısında faiz artırımlarının hızını yavaşlatabileceği olarak kabul edileceğini ancak enflasyonu düşürme taahhüdünde bir yumuşatma olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Piyasaların artık her hareketin hızına değil, faiz artışlarının geldiği son noktaya dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Geleceği son noktanın ise hala çok uzak olduğunu ve bunun enflasyona bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

“Belki daha yavaş bir tempoya geçmeyi düşünebileceğimiz bir noktadayız,” diyen Waller, “Hıza dikkat etmeyi bırakın ve son noktanın nereye gideceğine dikkat etmeye başlayın. Enflasyonu düşürene kadar, bu son nokta hala bir çıkış yolu.” şeklinde net bir ifade kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında açıklanan yüzde 7,7 enflasyonun muazzam olduğunu dile getiren FED yetkilisi, faiz artışı konusunda ayaklarını frenden çekmeden önce enflasyonun yavaş yavaş düşmeye başladığını görmeleri gerektiğini kaydetti.

Enflasyonun yavaşladığını net bir şekilde görmeleri için diğer verilerin de takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

FED, son dört toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı uygulamıştı. Geçen hafta açıklanan enflasyon verisinin düşük gelmesinin ardından faiz artışında hız keseceğine dair beklentiler oluştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.