Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekim Enflasyonu Geldi: FED Fiyatları Dizginleyebildi mi?

Günlerdir merakla beklenen kritik enflasyon verisi açıklandı. Amerika’da enflasyon Ekim ayında düşüşe geçti mi?
ABD Ekim Enflasyonu Geldi: FED Fiyatları Dizginleyebildi mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların merkezinde yer alan Amerika tüketici enflasyonu açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun duyurduğu verilere göre ABD’de enflasyon Ekim ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artış gösterdi. Böylelikle dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Eylül ayında yüzde 8,2 ile piyasa tahminlerinden daha yüksek gelen enflasyonun, Ekim’de yüzde 8,0 oranında gelmesi öngörülüyordu. Yüzde 7,7’ye gerileyen enflasyon beklentilerin altında kalarak, fiyatların azaldığına dair iyimserlik gösterdi.

Açıklanan rakamlar Merkez Bankası’nın (FED), Aralık toplantısında nasıl bir yol izleyeceğine dair işaret verecek. Banka üst üste dört kez 75 baz puanlık faiz artışı yaptı. Bu durum ekonomiyi zora soksa da FED Başkanı Jerome Powell, yüzde 2 hedefine ulaşıncaya kadar izledikleri yoldan geri dönmeyeceklerini defalarca dile getirdi.

Enflasyon Haziran ayındaki yüzde 9,1 oranından kademeli bir düşüş gösterse de henüz hedeflenen oranın çok uzağında bulunuyor.

ABD Enflasyon Göstergeleri Tüm Kalemlerde Beklentinin Altında Geldi

Aylık enflasyon yüzde 0,4 artışla yüzde 0,6 olan beklentiden daha iyi geldi. Çekirdek enflasyon da yıllık bazda yüzde 6,3 ile piyasa beklentisi olan yüzde 6,5’in altını gördü. Eylül’de yüzde 6,6 oranında gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Benzin ve gıda fiyatlarının artmaya devam ettiği belirtilirken enerji enflasyonu aylık bazda yüzde 1,8, yıllık yüzde 17,6 oranında artış gösterdi. Ekim’de gıda enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarken, yıllık bazda yüzde 10,9 oldu.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu (NFIB) tarafından yayımlanan bir rapor, yüksek enflasyonun hanehalkı kadar küçük işletmeleri de vurduğunu ortaya koydu. Raporda, küçük işletmelerin iyimserliğinin azaldığı belirtilirken, yüksek enflasyonun işlerini yürütme konusunda en büyük sorun olduğu söylendi.

Enflasyon rakamları açıklanmadan önce iki FED üyesinden değerlendirme geldi. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin ile New York FED Başkanı John Williams, enflasyondaki artışın en kötü kısmının geride kalmış olabileceğini söyledi.

Verilerin gelmesiyle birlikte piyasalarda hareketlilik hızlandı.

Altın ve Bitcoin fiyatları sert sıçradı. Dolar endeksi yüzde 2’ye yakın geriledi. Ons altın 1737 dolara, gram altın 1036 liraya, Bitcoin 17.800 dolara yükseldi. Dolar endeksi 110,800’lü seviyelerden 108,600’lere geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın