Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon ABD’de Küçük İşletmeleri de Vurdu!

ABD'de küçük işletme iyimserliği, üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Tırmanan enflayson, işletme sahipleri arasında en büyük sorun olarak öne çıktı.
Enflasyon ABD’de Küçük İşletmeleri de Vurdu!
HABER GİRİŞ

ABD’de küçük işletme iyimserliği, Ekim’de 91,3 ile 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Önceki ay okuma 92,1 iken Ekim’de rakam beklentilere paralel gerçekleşti. Rapor, ABD’nin en büyük küçük işletme birliği olan Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu (NFIB) tarafından yayımlandı.

Şirket sahiplerinin yüzde otuz üçü, Eylül ayına göre üç puan artışla enflasyonun işlerini yürütürken en önemli sorun olduğunu bildirdi. Bu, 1979’un dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek pay oldu.

Aynı zamanda, önümüzdeki üç ay içinde istihdamı artırmayı planlayan şirket sahiplerinin payı yüzde 20’ye düştü. Yüzde 50’si de ortalama satış fiyatlarını yükselttiklerini söyledi.

NFIB Baş Ekonomisti Bill Dunkelberg, mevcut duruma ilişkin görüşü şu şekilde anlattı:

“İşletme sahipleri, gelecekteki satış büyümesi ve iş koşulları hakkında iç karartıcı bir görünüm sergilemeye devam ederken yine de yeni işe alımlar yapmak istiyorlar.”

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun işletme sahipleri arasında sorun olarak öne çıkması, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu yılın başında sıfıra yakın olan faiz oranlarını son toplantıda yüzde 3,75 ila yüzde 4,00 aralığına yükseltmesinin ardından geldi.

Eylül’de yüzde 8,2 olan enflasyonun yüksek kalması ve Fed’in kredi sıkılaştırmasının tam etkisinin ekonomiye tam olarak yansımamasıyla birlikte, önümüzdeki altı ay içinde daha iyi iş koşulları bekleyen şirket sahiplerinin payı 2 puan gerileyerek yüzde 46’ya düştü.

Veriler, bu haftanın beklenen Ekim ayı enflasyonu öncesinde geldi. FED’in sıkılaşma döngüsü için kritik önem taşıyan veri, Perşembe günü açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın